Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ten czas był doświadczeniem Kościoła w jedności, ale również w jego różnorodności

Tymi słowami wizytę "ad limina apostolorum" podsumował bp Jacek Kiciński. Dziś w Rzymie odbyła się konferencja prasowa na zakończenie pobytu drugiej grupy polskich biskupów w Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że spotyka się z nami, biskupami, jak z braćmi - mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę ad limina apostolorum bp Jacek Kiciński CMF. - Całe to spotkanie to była obecność słuchająca. Ojciec Święty wsłuchiwał się w nasze pytania, również w to, czym żyjemy, ale również zachęcał nas do tego, byśmy słuchali innych, byśmy rozeznawali i podejmowali właściwe decyzje, a w niektórych przypadkach by były odważne.

Biskup pomocniczy wrocławski podczas wizyty w Stolicy Apostolskiej przedstawił relację w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. - Moja relacja miała na celu przede wszystkim ogólny stan rzeczywisty posługi życia osób konsekrowanych - zaznaczył. Podkreślił, że relacja dotyczyła ok. 30 tys. osób konsekrowanych - osób żyjących w instytutach czynnych, apostolskich, instytutach kontemplacyjnych, podejmujących działalność edukacyjną, ale też towarzyszących ludziom w codzienności, również w cierpieniu.

- Moje przedłożenie obejmowało trzy przestrzenie: jak przebiega formacja w Instytutach Życia Konsekrowanego, duchowość oraz zwróciłem uwagę na przestrzeń apostolską. Oczywiście w każdej z tych przestrzeni dokonało się bardzo dużo. Osoby konsekrowane mierzą się oczywiście ze spadkiem powołań, z różnymi problemami związanymi z restrukturyzacją, ale to, co jest siłą życia konsekrowanego, to czas poświęcony dla Pana Boga, czas modlitwy - zaznaczył.

Biskup Kiciński podkreślał, że przedstawiciele Kongregacji bardzo mocno wskazywali na świadectwo osób konsekrowanych, że jest ono bardzo ważne we współczesnym świecie. - Później zwróciliśmy uwagę na zaangażowanie osób konsekrowanych w Kościół lokalny. Wiemy, że osoby konsekrowane podejmują w nim bardzo wiele dzieł - zaznaczył. Przedstawił też dzieła miłosierdzia: pomocy ubogim, potrzebującym i cierpiącym. - Zwróciłem też uwagę na problemy i wyzwania stojące przed osobami konsekrowanymi - mówił biskup. Podkreślił, że Kongregacja bardzo interesuje się życiem konsekrowanym w Polsce, ale posiada też bardzo konkretną wiedzę, dlatego pojawiły się pewne wskazówki do działania, pewne punkty odniesienia.

Biskup zwrócił uwagę na jeszcze jedno wydarzenie, którego nie było w programie wizyty ad limina apostolorum. - Poprosiliśmy kard. Konrada Krajewskiego o możliwość spotkania z nim w noclegowni dla ubogich. Znajduje w niej schronienie ponad 60 osób. Mieliśmy okazję zobaczyć pomieszczenia, z których korzystają ubodzy i posłuchać księdza kardynała, który dzielił się swoim doświadczeniem posługi miłosierdzia. Wskazał na krzyż i powiedział, że jedno ramię to wiara, a drugie to miłosierdzie. Dawał nam też praktyczne wskazania pomocy ludziom ubogim. Myślę, że dla nas, obecnych na tym spotkaniu, był to bardzo ważny moment.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy