19 nastolatków złożyło uroczyste ślubowanie nad Odrą, stając się uczniami Technikum Żeglugi Śródlądowej, reaktywowanego po 14 latach w 2016 roku.
Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy podczas Mszy św. w archikatedrze wrocławskiej, sprawowanej przez ks. kan. Pawła Cembrowicza, proboszcza parafii katedralnej, i ks. Jana Kleszcza, krajowego kapelana Żeglugi Śródlądowej.
Ksiądz Jan Kleszcz podkreślił w homilii, że historia żeglugi śródlądowej zaczyna się aż od Flotylli Pińskiej, której członkowie stali się pionierami i tworzyli podwaliny żeglugi śródlądowej. Ofiarnie walczyli z bolszewikami. Zaznaczył w temacie żeglugi, że "z infrastrukturą i funduszami, ale bez człowieka, ten obszar nic nie jest wart".
W uroczystym ślubowaniu na bulwarze Dunikowskiego nad Odrą uczestniczyli m.in. Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, poseł Paweł Hreniak, Piotr Durajczyk, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, i Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Młodzi ślubowali na sztandar być mężnymi, solidnymi i uczciwymi uczniami, sumiennie wypełniać polecenia nauczycieli i rodziców, osiągać jak najlepsze wyniki w nauce i wychowaniu oraz wiernie służyć ojczyźnie.
- Złożyliście ślubowanie w szkole, którą tak mozolnie odbudowujemy i chcemy, aby ona na stałe wpisała się w system edukacji Wrocławia. Przecież powojenny Wrocław jest związany z Technikum Żeglugi Śródlądowej. Wrocław doskonale rozumie, jak ważny jest transport rzeczny dla gospodarki. Niestety w latach 90. z powodu niefortunnych decyzji to wszystko zaczęło upadać i załamało się w 2002 roku. Dla nas jest oczywiste, że żegluga śródlądowa musi być rozwijana. To kontynuacja myśli, która pojawiła się po II wojnie światowej. Wy, drodzy uczniowie, realizujcie tę myśl. Ten rok jest dla nas niezwykle ważny i szczęśliwy - przemawiał min. Marek Gróbarczyk.
Poinformował, że została pozyskana nowa lokalizacja. Budynek przy ul. Parkowej przeszedł na własność Technikum Żeglugi Śródlądowej, będąc miejscem docelowym dla szkoły. Zapowiedział także powrót szkolenia na rzece na własnym szkolnym statku.
- Lubimy to podkreślać, że Wrocław jest stolicą Polski jeśli chodzi o żeglugę śródlądową. I dzisiaj mamy na to kolejny dowód. Niezwykle ważni ludzie w tym temacie pojawili się w naszym mieście, bo to ważny dzień dla całego środowiska żeglugi śródlądowej. Wiele pieniędzy udało się dobrze wydatkować na poprawę żeglugi na Odrze - stwierdził poseł Paweł Hreniak.
- Nie tak dawno w 1973 r. składałem ślubowanie tak jak wy dzisiaj - zwrócił się do młodzieży kpt Waldemar Rybicki, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Żeglugi Śródlądowej. - Był okres, kiedy szkoła kwitła i była dumą Wrocławia. Był okres upadku. A udało się ją odtworzyć, bo widocznie była taka potrzeba. Dzięki decyzjom resortu dzisiaj z dumą we Wrocławiu możemy oglądać marynarzy żeglugi śródlądowej. 4 lata temu mało komu przyszłoby do głowy, że dzisiaj na tle Odry zobaczymy ten piękny dwuszereg uczniów technikum. Czekają na was w przyszłości porty nie tylko polskie, ale z całego świata.