Rada naukowo-konserwatorska przy katedrze wrocławskiej wydała opinię dotyczącą możliwości wprowadzenia zewnętrznego wejścia do kaplicy zmarłych (Zmartwychwstania) w katedrze, aby umożliwić całodobową adorację Najświętszego Sakramentu.
Wiele osób z Kościoła katolickiego - parafian oraz mieszkańców Wrocławia - od lat wyrażali pragnienie, by można było adorować Pana Jezusa w katedrze dzień i noc. Nasz pasterz, abp Józef Kupny po konsultacji z duszpasterzami podjął decyzję, by rozpocząć starania o otwarcie kaplicy nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu od zewnątrz - wyjaśnia ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.
Rada wydała swoją opinię 10 października. Zaznaczono w niej, że wykucie nowych drzwi jest możliwe. - Oczywiście ten dokument zostanie przedstawiony w najbliższym czasie miejskiemu konserwatorowi zabytków i będziemy oczekiwać na jego wytyczne do otwarcia tej kaplicy. To będzie bardzo trudne przedsięwzięcie, bo dotyczy tkanki zabytkowej. Jeżeli władze wydadzą pozytywną decyzję, to w wytycznych na pewno będzie opisane jak mamy to wszystko zrobić, by nic nie zepsuć. Tu nie chodzi tylko o dziurę w murze. Trzeba połączyć stare z nowym - wyjaśnia ksiądz proboszcz.
Członkowie rady naukowo-konserwatorskiej jasno zaznaczyli, że na katedrę trzeba patrzeć nie tylko przez pryzmat zabytku, który trzeba zachować i o który trzeba dbać. Zwrócili uwagę, że jest to miejsce kultu, które ma charakter użytkowy. W nim toczy się życie duchowe podobnie jak i tysiąc i pięćset lat temu.
W skład rady naukowo-konserwatorskiej przy katedrze wrocławskiej wchodzą: prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, przewodniczący Głównej Komisji Konserwatorskiej RP i Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Łużyniecka, pracownik naukowy Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Członek Komitetu Naukowego PAN, prof. dr hab. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i członek Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN, prof. dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr inż. arch. Maciej Małachowicz, adiunkt Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Opinia rady jest pierwszym krokiem na drodze do budowy nowego wejścia do katedry. Na zdjęciu z księdzem proboszczem część jej członków. archiwum katedry