Nowy numer 48/2021 Archiwum

Święto Niepodległości. Więźniowie, bezdomni, służby mundurowe, klerycy razem na boisku

Stowarzyszenie Reprezentacji Polski Bezdomnych wraz z Kołem wrocławskim Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta i kapelanem więziennym w Zakładzie Karnym nr 2 już przygotowują się do niezwykłego wydarzenia.

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na terenie Factory Sport Center przy Stadionie Miejskim w godzinach 9.00-18.00 zostanie rozegrany turniej piłki nożnej ulicznej skupiający osoby z różnych środowisk, w tym tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Hasło spotkania to „Dzień niepodległości dniem jedności”.

– Pomysł zrodził się, gdy drużyna z naszego Zakładu Karnego przy ul. Fiołkowej zdobyła wicemistrzostwo Polski w Piłce Nożnej Ulicznej [Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych – red.]. Służba więzienna zgłosiła wtedy chęć zagrania z nimi. Pomyślałem: Czemu tylko służba więzienna? Zaprosiłem także inne służby mundurowe, kleryków, bezdomnych – opowiada kapelan, o. Robert Żukowski OMI, pomysłodawca listopadowego wydarzenia.

W turnieju wystąpi Reprezentacja Polski Bezdomnych (zdobyła dwukrotnie tytuł wicemistrza świata i trzy razy brązowy medal), wielokrotny Mistrz Polski w piłce ulicznej – drużyna Brat Albert z Wrocławia; w rozgrywkach będą uczestniczyć między innymi reprezentanci straży pożarnej i wojska, drużyna kleryków z oblackiego seminarium duchownego w Obrze, mistrzowie Polski w piłce nożnej ulicznej środowisk bezdomnych i trzeźwościowych z Monaru Dębowiec, drużyna osadzonych w tymże Zakładzie, która we wrześniu zdobyła tytuł wice mistrza Polski, a także drużyna Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego "Grono" z Lubina.

Organizatorzy podkreślają, że sport jest świetnym narzędziem readaptacji społecznej, aktywizacji społeczno-zawodowej, ponieważ rywalizacja sportowa i proces przygotowań do zawodów przekładają się na zmianę postawy życiowej osób wykluczonych.

Wstęp wolny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama