Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sługa Boży ks. Jan Schneider i kościół pw. NMP na Piasku we Wrocławiu

Przez 9 wtorków trwa nowenna przed 145. rocznicą śmierci założyciela Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Podczas pierwszego listopadowego spotkania s. Elżbieta Cińcio przedstawiła związki ks. Jana Schneidera z kościołem i parafią pw. NMP na Piasku.

Przypomniała, że to tu, w bocznej kaplicy, spoczęły doczesne szczątki kapłana. Zostały przeniesione w kwietniu 1969 r. z cmentarza św. Wawrzyńca we Wrocławiu, po dokonanej ekshumacji. Stało się tak na życzenie kard. Bolesława Kominka, który z wielkim uznaniem odnosił się do spuścizny ks. Jana.

– Sługa Boży z kościołem NMP na Piasku był związany 3 lata, od 1951 do 1954 roku. Kard. Melchior von Diepenbrock skierował go tu do pracy w charakterze wikarego – wyjaśniała siostra. Parafia liczyła wtedy ok. 1500 wiernych, a kościół – w którym od 1810 r. duszpasterzowali kapłani diecezjalni – miał wystrój barokowy. Został on w większości zniszczony w 1945 r., ale do dziś pozostały elementy „pamiętające” ks. Jana, jak chrzcielnica czy figury aniołków przy sklepieniu.

Sługa Boży ks. Jan Schneider i kościół pw. NMP na Piasku we Wrocławiu   S. Elżbieta przedstawia kolejne etapy życia ks. Jana Schneidera. Agata Combik /Foto Gość

Wikariuszem w parafii na Piasku był w tamtym czasie również ks. Robert Spiske. W 1848 r. założył tu Związek Katolicki Kobiet Zamężnych i Panien pw. św. Jadwigi, który gromadził ok. 3 tysiące kobiet z całego Wrocławia. Panie, wśród których najwięcej było nauczycielek, otaczały opieką ludzi potrzebujących wsparcia, ubogich, więźniów, dzieci. W 1989 r. ks. Spiske założył zgromadzenie sióstr św. Jadwigi.

Te wydarzenia stanowiły cenne doświadczenie również dla ks. Jana Schneidera, którego z ks. Robertem połączyły więzy przyjaźni. – W tej parafii zyskał opinię dobrego kaznodziei, spowiednika, organizatora – mówiła s. Elżbieta. Niestety był człowiekiem słabego zdrowia. W 1953 r. musiał przerwać na pewien czas pracę duszpasterską, by poddać się leczeniu. W kwietniu 1854 r. następca bp. Melchiora, bp Heinrich Ernst Karl Förster, mianował go administratorem parafii pw. św. Macieja.

Sługa Boży ks. Jan Schneider i kościół pw. NMP na Piasku we Wrocławiu   Co wtorek, do 7 grudnia, w kościele gromadzą się siostry Maryi Niepokalanej z różnych placówek zgromadzenia. Agata Combik /Foto Gość

Po Eucharystii siostry Maryi Niepokalanej zgromadziły się na modlitwie przy kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie spoczywają szczątki ich założyciela. 145. rocznica jego śmierci będzie uroczyście obchodzona 7 grudnia. Modlitewne spotkania w ramach nowenny odbywają się co wtorek – ok. 5-10 minut przed Mszą św. o 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy