Nowy numer 20/2024 Archiwum

Abp Józef Kupny zaprasza młodych na Ostrów Tumski. Przed nami świętowanie 36. Światowego Dnia Młodzieży

Po raz pierwszy odbędzie się ono w niedzielę Chrystusa Króla. Decyzją papieża Franciszka zostało przeniesione z Niedzieli Palmowej. W archidiecezji wrocławskiej obchody potrwają dwa dni - 20 i 21 listopada.

To także pewien etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie. Arcybiskup Józef Kupny zaprasza młodzież do przeżywania tej niezwykłej niedzieli.

- Chcemy rozszerzyć nasze spotkanie do dwóch dni - soboty i niedzieli. Dać młodym okazję do wspólnej modlitwy, wspólnotowego przeżywania swojej wiary, szczególnie że na co dzień przebywają w świecie zlaicyzowanym, w którym wartości chrześcijańskie są spychane na margines. Nam chodzi o doświadczenie prawdziwej jedności - mówi ks. Mariusz Sobkowiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Całość rozpocznie się w sobotę 20 listopada o 10.30. Wtedy Mszę św. w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła odprawi bp Jacek Kiciński CMF. Po modlitwie przedstawiciele różnych wspólnot młodzieżowych archidiecezji wrocławskiej zjedzą wspólnie śniadanie i w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1a) podejmą dyskusję w ramach Parlamentu Młodych.

Został on powołany kilka lat temu z inicjatywy metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Tworzą go młodzi ludzie z archidiecezji wrocławskiej, członkowie różnych wspólnot i parafii. Mają okazję wyrazić tam swoje zdanie na temat Kościoła, przedstawić oczekiwania i pragnienia, jakie Kościół ich zdaniem powinien spełnić na ich drodze odkrywania wiary.

Każdy chętny może się zapisać na Parlament Młodych TUTAJ. W jego programie są spotkania synodalne, adoracja i koncert uwielbieniowy, a także posiłki. Owocem rozmowy będzie synteza, która zostanie zgłoszona do synodu, który już trwa na etapie diecezjalnym. Parlament potrwa do niedzieli do południa. - W tym wspólnym czasie młodzi doświadczą wspólnoty i jedności. Podzielą się najważniejszymi dla siebie wartościami - dodaje ks. M. Sobkowiak.

Następnego dnia nastąpi kulminacja młodzieżowego spotkania - Niedziela Młodych pod hasłem: "Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś". O 13.15 rozpocznie się rejestracja w auli PWT, a o 13.45 - tajemniczy "Twórczy ferment" w budynku PWT.

Później będzie okazja do adoracji oraz spowiedzi w archikatedrze wrocławskiej do 15.00, kiedy zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Na 16.00 zaplanowano posiłek w ogrodach PWT, a całość zwieńczy koncert ks. Jakuba Bartczaka o 16.30.

- Kościół wrocławski pragnie wsłuchiwać się w głos młodych ludzi, aby odkrywać ich potrzeby życia duchowego, poznać ich spojrzenie na wiarę. Chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Dlatego, młodzi, przybądźcie, rozmawiajcie i módlcie się z nami! - zachęca ks. Sobkowiak.

Podkreśla, że formuła weekendowego spotkania wpisuje się bardzo dobrze w synod, który zwołał papież Franciszek. .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy