O tym, jak poznać Jezusa, jak pielęgnować bliskie relacje z Nim, mówił metropolita wrocławski podczas obchodów 150. rocznicy konsekracji kościoła pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie.
Na początku głównej Mszy św. jubileuszowej proboszcz salezjańskiej parafii ks. Bolesław Kaźmierczak zaprosił uczestników uroczystości do dziękczynienia za dzieło bp. Heinricha Förstera, inicjatora budowy kościoła, i projektanta Alexisa Langera, ale też za tych, którzy doprowadzili do odbudowy świątyni po zniszczeniach wojennych, i tych, którzy nieustannie troszczą się o nią, oraz za wszystko, co w tych murach dokonywało się i dokonuje przez lata.
Zobacz zdjęcia:
– Dzisiejszy jubileusz jest dla nas okazją, by wejść w dziedzictwo wiary, które trwa i związane jest z murami tej świątyni, włączone jest w strumień modlitwy, która z tego miejsca jest wznoszona do Boga; jest także okazją do postawienia sobie pytania, czy jesteśmy gotowi to dziedzictwo wiary i modlitwy kontynuować i przekazywać następnym pokoleniom – mówił arcybiskup, przewodnicząc Mszy św.
Zaprosił do wsłuchania się w tekst Ewangelii ukazujący, jak różnie ludzie postrzegali (i dziś mogą postrzegać) Jezusa. Niektórzy uważali, że jest św. Janem Chrzcicielem, inni mieli Go za Eliasza czy innego proroka. – Nie byli w stanie w patrzeniu na Jezusa wyjść poza utarte schematy – zauważył. – Często łatwiej jest powtarzać to, co inni mówią, cudze opinie, poglądy, niż zadać sobie trud wyrobienia sobie własnej opinii, własnego zdania.
„Ty jesteś Mesjaszem” – to wyznanie Piotra zaskakuje na tle opinii tych, którzy próbowali „wtłoczyć” Pana w sobie znane kategorie myślenia. – Piotr nie powtarza tego, co mówią inni… Potrafi to zrobić, bo wcześniej nawiązał głęboką wewnętrzną relację z Jezusem – zauważył abp Józef.
Podkreślił, że Jezusowi zależało na tym, by swoich uczniów skłonić do odpowiedzi na pytanie: „Kim jestem dla was?”. Dziś czeka także na naszą odpowiedź. Czy poznaliśmy prawdziwie Jezusa, Kościół? Nie tylko z mediów, z internetu, z książek, ale dzięki osobistej relacji z Nim? – Jeśli chcesz poznać Boga, nawiązać z Nim relację, jeśli chcesz o Nim nauczać, dawać świadectwo, wypowiadać opinie, musisz mieć czas na modlitwę, na dialog wewnętrzny z Bogiem – mówił arcybiskup.
Posłuchaj homilii:
Zwrócił uwagę, że swoje wyznanie wiary Piotr wypowiedział na terenie Cezarei, gdzie trwał pogański kult bożka Pana. – Jezus nie chce pozostać z uczniami tylko w Jerozolimie, świętym mieście, gdzie świątynia skłaniała do tego, by myśleć o Bogu, oddawać Mu cześć. Prowadzi uczniów specjalnie do miejsc pogańskich i tam mówi o założeniu Kościoła. W ten sposób wyznacza niejako kierunek działalności misyjnej Piotra, apostołów – stwierdził. – Kościół nie może się w sobie zamykać, koncentrować tylko na sobie.
Tłumaczył, że będziemy mieli siłę Go głosić, jeśli nie będziemy osobami, które znają Boga tylko ze słyszenia; jeśli doświadczymy osobiście, że On przez swojego Ducha jest nieustannie z nami obecny, dotyka głębi naszego serca, otacza swoją opieką.
Podkreślił, że uprzywilejowanym miejscem spotkania z Bogiem jest świątynia – to ona tworzy warunki do prowadzenia rozmowy z Bogiem; to tu możemy przyjmować Go pod postaciami chleba i wina.
– Nie byłoby dzisiejszego jubileuszu i całej tej ciągłości dziedzictwa modlitwy bez waszego świadectwa wiary i miłości. Piszecie historię tej parafii, tego kościoła – zwrócił się do parafian i innych osób odwiedzających ołbiński kościół.
Wręczenie Medali św. Jadwigi Śląskiej. Agata Combik /Foto GośćAbp Józef Kupny przyznał Medale św. Jadwigi Śląskiej Władysławowi Guzowi, Zbigniewowi Krasinkiewiczowi, Markowi Pisarskiemu, Stowarzyszeniu Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Ks. Jan Gondro wręczył również zasłużonym parafianom pamiątkowe dyplomy z wizerunkiem biskupa Heinricha Förstera oraz herbem abp. Józefa Kupnego .
O charyzmacie salezjańskim, który trzeba wciąż na nowo odczytywać, mówił ks. Jarosław Pizoń SDB, inspektor salezjanów. – Oratorium jest domem, szkołą, kościołem, boiskiem. Te wszystkie cechy oratoryjne dzięki pracy naszych współbraci, dzięki rodzinie salezjańskiej były tu, są i mam nadzieję będą obecne – przemawiał, dziękując wszystkim współtworzącym parafialną wspólnotę. – Dziękując Bogu za te 150 lat pytajmy ks. Bosko, jak służyć dalej, lepiej, gorliwiej.
Oprawę muzyczną uroczystości tworzyła między innymi Orkiestra z Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.