Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bitwa o Lwów w... Miękini

Kilkuset uczniów miało okazję obejrzeć inscenizację historyczną obrony Lwowa w 1918 roku w Miękini. Imprezie towarzyszyły gra edukacyjna, uroczystości pod pomnikiem walczących o niepodległość i przedstawienie słowno-muzyczne.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Gminę Miękinia, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini oraz Studio Historyczne Huzar. 

10 listopada od rana odbywały się zajęcia edukacyjno-historyczne mające na celu zapoznanie młodzieży z historia Orląt Lwowskich. Bitwa o Lwów rozpoczęła się 1 listopada 1918 roku. Bój ten zakończył się dopiero w maju 1919 roku.

- Chcieliśmy przekazać ten ważny fragment polskiej historii w sposób atrakcyjny i popularny. Rekonstrukcja historyczna niezwykle plastycznie pokazała, jak wyglądała rzeczywistość walk 1918 roku we Lwowie. Wzięli w niej udział rekonstruktorzy z Wielkopolski, którzy posiadali historyczną broń. Imprezę wsparła historyczna artyleria. Uczestnicy byli świadkami znakomitych efektów pirotechnicznych, które rozbudzały wyobraźnię - mówi "Gościowi" Paweł Mikołaj Rozdżestwieński, p.o. dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu.

Rekonstrukcja trwała 45 minut. Dla niektórych młodych ludzi było to pierwsze tego typu spotkanie z historią i z takim sposobem przedstawiania wiedzy historycznej o okresie odzyskiwania niepodległości. Co ciekawe, niektórzy uczniowie mają przodków, którzy po 1945 roku przyjechali z rejonu Lwowa właśnie do Miękini.

- Dzisiejsze spotkanie było jednym z elementów wspierania przez nasz oddział inicjatyw edukacyjnych, które trafiają do młodych odbiorców. Tego typu żywa lekcja historii może zachęcić ich do zgłębiania wiedzy - podkreśla P. Rozdżestwieński. 

Wójt gminy Miękinia zapowiedział, że w przyszłym roku chciałby zorganizować rekonstrukcję dotyczącą udziału wojsk wielkopolskich w walkach o Lwów w 1919 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy