"Wrocławski Wieczór Piosenek", koncert ks. Bartłomieja Kota, odbył się w Stacji Dialog - kawiarni prowadzonej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Muzyczne spotkanie wpisane było w XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Rada sekcji PKWP uznała, że w tym roku szczególnie wyrazimy naszą solidarność z Libanem – mówi ks. Andrzej Paś z wrocławskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Wybór padł na ten kraj ze względu na sytuację uchodźczą, jaką przeżywa. Małe państewko, mające 6 milionów obywateli, przyjęło prawie 3 miliony uchodźców z Syrii. Spowodowało to poważny kryzys gospodarczy. 70 proc. ludności nie ma pracy, inflacja jest bardzo wysoka, system edukacyjny został zablokowany – dzieci nie mogą chodzić do szkoły. Brakuje podstawowych środków do życia, prądu, wody – wymienia.
Ksiądz Paś przypomina, że sytuację pogorszył dodatkowo ubiegłoroczny wybuch w Bejrucie, który doprowadził do ruiny chrześcijańską dzielnicę (ponad 30 tys. domów zostało zniszczonych).
Podczas koncertu zabrzmiały piosenki poświęcone Wrocławiowi – z krzywymi chodnikami Nadodrza i tramwajami na Szewskiej – a także Polsce i polszczyźnie. Patriotyzm i sympatia do „małej ojczyzny” wyśpiewane zostały w formie zaskakującej, zawsze poetycko i pogodnie.
– Te utwory o domu, śpiewane na tle ściany walizek, z przejeżdżającymi nad głową pociągami, każą myśleć o tych, których domy uległy zniszczeniu, którzy utracili poczucie bezpieczeństwa. To miejsce pozwala doświadczyć, że człowiek, homo viator, zawsze jest w drodze. Jesteśmy tu na chwilę. Warto się zatrzymać na moment i dostrzec wokół siebie ludzi, którzy czegoś potrzebują – mówi ks. Paś.
– Stacja Dialog uczy pokonywania podziałów między ludźmi, dialogu prowadzącego do jedności i pokoju – dodaje. – Chcemy wyrazić solidarność z Libańczykami, pokazać jedność Kościoła. Jednocześnie dziś szeroko otworzyliśmy drzwi naszej kawiarni. Podróżni przebywający na dworcu mogą spotkać się z muzyką, z przesłaniem pokoju. Podróżowanie może dostarczyć czasem niezwyczajnych wrażeń.
O tym, jak konkretnie wesprzeć Liban, można przeczytać na stronie pkwp.org. „Solidarni z Libanem” to projekt, który PKWP realizuje prawie od roku. Można go wesprzeć elektronicznie lub włączając się w zbiórkę, która będzie prowadzona w niedzielę 14 listopada w parafiach.