Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wszyscy korzystają

Pracownicy Whirlpool Company Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu, zamiast przyjść standardowo do pracy, poświęcili dzień na... wymianę paneli na podłogach dwóch domów opieki prowadzonych przez fundację L’ARCHE - Wspólnota we Wrocławiu. Akcja była możliwa dzięki wsparciu fundacji Habitat for Humanity.

Akcja to efekt współpracy Whirlpool Corporation z fundacją Habitat for Humanity. Obie organizacje od 1999 roku organizują wolontariat na rzecz potrzebujących zarówno w Polsce jak i w innych krajach. W tym roku pomoc trafi do dwóch domów prowadzonych przez Fundację L’Arche, która jako Wspólnota we Wrocławiu, prowadzi dwa domy opieki i Zespół Mieszkań Chronionych, w których pracownicy fundacji starają się usamodzielniać podopiecznych, świadcząc profesjonalne usługi opiekuńcze. Na terenie Fundacji funkcjonuje także pracownia terapeutyczna, do której uczęszcza część mieszkańców.

- Jako pozarządowa organizacja pożytku publicznego mamy pewne ograniczenia. Ze środków publicznych nie możemy finansować żadnych remontów, stąd musimy sami sobie zorganizować pieniądze na najpotrzebniejsze prace. Szczęśliwie tym razem mogliśmy skorzystać z pomocy fundacji Habitat for Humanity - mówi zastępca dyrektora wrocławskiej wspólnoty L'Arche Jacek Olechowski. 

L'Arche we Wrocławiu obejmuje opieką stacjonarną 25 niepełnosprawnych podopiecznych. Ponadto kolejnych 20 osób jest objętych opieką asystencką.

- Program, który został tutaj zrealizowany oparty był na współpracy z firmami, które dostarczyły nam zarówno materiały budowlane, a także narzędzia, ale również wolontariuszy, którzy dzięki współpracy z naszymi instruktorami budowlanymi wykonują prace - mówi Mateusz Piegza, kierownik projektu.

Katarzyna Cebulska-Bajera, dyrektor operacyjny fundacji w Polsce wyjaśnia, że Habitat for Humanity jest unikalną organizacją w naszym kraju. - Niewiele jest organizacji pozarządowych, które skupiają się na pomocy innym organizacjom pozarządowym. Specjalizujemy się w budownictwie. Łączymy potrzebę biznesu, który nie może pomóc bezpośrednio odbiorcy końcowemu, ale może pomóc organizacji. Jesteśmy więc pośrednikiem. Ponadto pomagamy również osobom indywidualnym - podkreśla.

Zbigniew Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Whirlpool Company Polska podkreśla ogromną wagę działań CSR (odpowiedzialności społecznej) w firmie, którą reprezentuje. - Takie działania to jest nasz "chleb powszedni", choć pandemia pokrzyżowała nam nasze plany wolontariackie. Cieszymy się, że się nam jednak udało - mówi.

Podkreśla, że z "Habitat for Humanity" firma współpracuje od wielu lat i wspiera nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również te, które są narażone na wykluczenie społeczne. - Pomagamy jak możemy. Cieszę się ,że naszych pracowników nie trzeba do tej pomocy nakłaniać. Zawsze jest ogromna rzesza chętnych, a my mamy kłopot kogo wybrać. Tym razem losowaliśmy i zostało w ten sposób wytypowanych, razem ze mną, 16 osób z Wrocławia, Łodzi, Radomska i Warszawy.

Wolontariusze pracowali dwa dni w pełnym reżimie sanitarnym – wymienili podłogi, położyli nowe panele i listwy przypodłogowe.

Habitat for Humanity to pozarządowa, chrześcijańska, dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym. "Pomagamy tym, którzy nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm. Budujemy i remontujemy domy, przy wsparciu samych beneficjentów, wolontariuszy i darczyńców. Pomogliśmy do tej pory ponad 4500 osobom w Polsce. Zajmujemy się także adaptacją pustostanów, przeciwdziałaniem bezdomności. Wdrożyliśmy także w naszym kraju model najmu społecznego: zintegrowanej usługi dostępnego cenowo najmu oraz wsparcia socjalnego (www.najemspoleczny.pl). Od 2018 r. skorzystało z tego typu pomocy ponad 180 osób. W Polsce działamy od 1992 roku. W 2020 roku otworzyliśmy pierwszy w Polsce charytatywny sklep meblowo-wnętrzarski ReStore, z którego zysk w całości przeznaczamy na cele statutowe. Sklep oferuje po konkurencyjnych cenach końcówki serii i przedmioty powystawowe przekazane przez partnerów biznesowych, a także przyjmuje i sprzedaje meble i bibeloty od osób indywidualnych w myśl zasady zerowaste" - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy