W Miękini odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Niepodległej. Zagrali między sobą strażacy, policjanci, żołnierze, księża, samorządowcy, rekonstruktorzy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zawody były jednym z punktów obchodów Narodowego Dnia Niepodległości. Łącznie do rywalizacji stanęło osiem zespołów. Pomysłodawcą sportowego spotkania był poseł Paweł Hreniak, który zagrał w ekipie samorządowców.
Na początku wszyscy uczestnicy rozpoczęli od podziękowań służbom mundurowym w ramach akcji #MuremZaMundurem. Oklaski stały się gestem solidarności z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy pilnują granicy polsko-białoruskiej.
- Dobór drużyn nie był przypadkowy. Turniej przecież rozgrywaliśmy w ramach obchodów Dnia Niepodległości, dlatego były z nami instytucje mundurowe, które przed laty wywalczyły niepodległość, którzy budowali i pilnowali naszej niepodległości. Zagrała drużyna rekonstruktorów z wicewojewodą Jarosławem Kresą na czele. Przecież księża też mieli ogromny wkład w budowanie i utrzymywanie polskości zarówno w czasie zaborów, jak i po odzyskaniu niepodległości - mówi "Gościowi" poseł na Sejm Paweł Hreniak.
Planuje zorganizowanie podobnego turnieju piłkarskiego, ale już nie w hali, lecz na boisku na zewnątrz z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 maja. Uczestnicy pierwsze edycji wyrazili chęć, by wystąpić ponownie za kilka miesięcy i kontynuować patriotyczno-piłkarską imprezę.
- Mam nadzieję, że to będzie nasza tradycja. Niepodległość można przecież świętować także na sportowo. Myślę, że to dobry sposób na budowanie wspólnoty. Organizacyjnie za pierwszym razem wyszło bardzo dobrze. Dziękuję wójtom gminy Miękinia i Udanin, a także samorządowi województwa dolnośląskiego - dodaje P. Hreniak.
Reprezentacja kapłanów archidiecezji wrocławskiej wystąpiła w składzie: Adam Błaszczyk, Rafał Kowalski, Maciej Małyga, Łukasz Romańczuk, Marcin Werczyński, Piotr Szczypior, Krystian Bałaz, Tomasz Gospodaryk, Krzysztof Tomczyk, Kamil Szybowski i Mateusz Graboń.
Księża na początku przegrali z drużyną Komendy Wojewódzkiej Policji, potem wygrali dwa mecze ze ekipami Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej i 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Ostatecznie duchowni zajęli trzecie miejsce, pokonując w meczu o brąz 1:0 reprezentację rekonstruktorów Lechja Lwów.
W finale Garnizon Wrocław pokonał 1:0 Komendę Wojewódzką Policji. Najlepszym zawodnikiem turnieju został ks. Mateusz Graboń.
- Poziom był bardzo zróżnicowany: od profesjonalnych drużyn, w których występują zawodnicy grający w różnych zespołach polskiej ligi po całkowitych amatorów. Jednak mecze okazały się bardzo zacięte i można powiedzieć, że każda z drużyn walczyła do samego końca. Przez to do ostatnich chwil ważyło się, o które miejsce będziemy grać. Myślę, że trzecia lokata to dla nas duże zaskoczenie. W całym turnieju przegraliśmy tylko jeden mecz - podsumowuje ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii, który wystąpił w zespole księży.
Drużyna księży archidiecezji wrocławskiej.