Nowy numer 48/2021 Archiwum

Cząstka Kresów w Oławie

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Leona Dubrawskiego, ordynariusza diecezji krzemieniecko-podolskiej na Ukrainie. Eucharystia była sprawowana w intencji dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich, obecnie mieszkających w Oławie.

We wstępie do Mszy św. proboszcz, ks. Tomasz Czabator przywitał księdza biskupa i poprosił o sprawowanie Eucharystii w intencji osób pochodzących z Kresów i obecnych w kościele parafian.

W homilii bp L. Dubrawski nawiązał do dzisiejszej uroczystości i zauważył, iż wielu polityków mianuje siebie królami i panami świata, ale prawdziwym władcą świata jest Jezus Chrystusa. "Świat potrzebuje świadków" - te słowa Benedykta XVI według księdza biskupa mają duże znaczenie, ponieważ powinniśmy być świadkami działania Chrystusa oraz zachowywać jego przykazania.

Ordynariusz krzemieniecko-podolski przytoczył słowa św. Jana Pawła II: "pomóżcie mi wybudować cywilizację miłości". Zaznaczył, że w ten sposób papież chciał przekazać ludziom, aby budowali cywilizacje opartą na miłości, sprawiedliwości i solidarności, a nie jak to robią współcześni politycy pełni nienawiści i zła.

Hierarcha wspominał również jak ważna powinna być wiara dla każdego z nas oraz że to rodzina powinna tej wiary uczyć tych, którzy są przyszłością narodu i cywilizacji - dzieci i młodzieży. Odwołał się także do historii swojego życia. Wspominając swoich rodziców, zaznaczył, że to oni dali mu przykład prawdziwej modlitwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama