Do końca roku można wesprzeć Polaków za wschodnią granicą. To już 10 lat programu, w ramach którego wysłano jak dotąd prawie 33 tysiące paczek, zebrano ponad 400 ton darów, objęto opieką ponad tysiąc kombatantów.
Program uruchomiono dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, prezes stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.
Akcja obejmuje nie tylko przekazywanie pomocy materialnej, ale także działalność edukacyjną odnawianie miejsc pamięci na Kresach Wschodnich. To również zbiórka pieniędzy na opiekę socjalną i zdrowotną dla kombatantów i transport darów.
- Przed nami wiele wyzwań. W wakacje udało nam się dotrzeć do nowych środowisk polskich na Litwie, będziemy rozszerzać współpracę z Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, cały czas pomagamy Polakom z Łotwy, Ukrainy - mówi Ilona Gosiewska, prezes „Odry-Niemen”.
Wyzwaniem w tym roku będzie kontakt z Białorusią. - Zamknięte granice i napięta sytuacja między krajami wymaga innych metod wspierania. Pracowaliśmy nad tym długi czas, by móc pomagać, jednocześnie nie ściągając zagrożenia na naszych rodaków. W tym roku paczki nie trafią na Białoruś, ale stowarzyszenie chce przez różne wydarzenia pokazać solidarność z Polakami tam mieszkającymi - dodaje I. Gosiewska. Centralnym punktem zbiórki dla Polaków na Białorusi będzie pomoc finansowa. Stąd zachęta to wpłat na konto podane na stronie www.rodacybohaterom.pl, by przed świętami dostarczyć fundusze na zakupy i doraźną pomoc.
Za zebrane środki wolontariusze kupią artykuły dla również samotnych i potrzebujących bohaterów naszej wolności mieszkających w Polsce. Każdy przeznaczony grosz jest przeznaczany na projekt. - Mamy szereg pomysłów, nowych miejsc, do których chcemy dotrzeć. Rozmawialiśmy z Polakami o tym, jak najlepiej im pomagać - zapewnia prezes „Odry-Niemen”.
W każdej turze akcji wyjeżdża do beneficjentów ponad 70 ton darów. Organizowane jest ponad 20 wyjazdów zagranicznych z darami. Wolontariusze pokonują setki kilometrów w kraju, aby odebrać dary w różnych rejonach Polski. Co ciekawe, koszty transportu to największa i najdroższa część projektu, na którą także jest potrzebne finansowe wsparcie.
Co powinna zawierać przykładowa paczka dla kombatanta? Podręcznikowa paczka składa się z: oleju (1 litr), cukru (3 kg), ryżu (1 kg), kaszy (400 kg), makaronu (700-1000 g), konserwy mięsnej lub rybnej (300 g), warzyw w puszce, owoców w puszce, herbaty dużej (100 sztuk), herbaty małej (50 sztuk), herbaty sypanej, kawy sypanej, kakao, słodyczy (ciastka, batony, cukierki), czekolady (5 sztuk) i kartki z życzeniami.
Pracownicy "Odry-Niemen" segregują dary tak, aby w każdej paczce była ta sama liczba produktów. Taka była od początku prośba samych kombatantów i także z nimi była konsultowana lista darów. Zatem każda paczka waży ok. 11 kg i zawiera konkretne artykuły. Nie trzeba przynosić wszystkich artykułów
Paczki we Wrocławiu można przynosić do siedziby głównej stowarzyszenia „Odra-Niemen” przy ul. Zelwerowicza 16/3 w godzinach 9-17.
Tegoroczna edycja „Rodacy-Bohaterom” potrwa do 31 grudnia. Więcej informacji i wszelkie zapytania należy kierować na adres mailowy: rodacybohaterom@odraniemen.org.