Nowy numer 48/2023 Archiwum

Akatyst ku czci Bogurodzicy u franciszkanów

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP franciszkanie konwentualni we Wrocławiu przy ul. Kruczej zapraszają do modlitwy Akatystem ku czci Bogurodzicy.

Jednym z najwspanialszych elementów kultu Matki Bożej, który wyraża się nie tylko w liturgii, ale i w poezji, jest hymn ku czci Bogurodzicy Akathistos. Nazywany klejnotem wschodniej duchowości.

Powstał on najprawdopodobniej w V-VI wieku. Został przetłumaczony na łacinę przyjęty przez Kościół Zachodni i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na poezje maryjną średniowiecza.

Treść hymnu mówi nam o obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Akatyst ten zawiera 24 zwrotki zaczynające się od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, który kieruje naszą myśl ku wnętrzu tajemnicy.  Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do jest uroczyście celebrowany w wielu miejscach. Najczęściej śpiewa się go przed ikoną Bogurodzicy.

8 grudnia po Mszy świętej o godzinie 18 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu (sanktuarium Matki Bożej Łaskawej) wszyscy chętni mogą wyśpiewać Akatysty ku czci Bogurodzicy razem z chórem "Borromeo".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy