Prof. Piotr Gliński odwiedził Dolnośląską Perłę Manieryzmu w Żórawinie. W czasie wizyty padły bardzo ważne deklaracje o powrocie dzieł sztuki znajdujących się w depozycie Muzeum Narodowego we Wrocławiu do żórawińskiej świątyni, w tym wspaniałej nastawy ołtarzowej.
Podczas zwiedzania tego wyjątkowego zabytku stwierdził: - Kościół w Żórawinie to perła polskiego, europejskiego, niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Ten kościół był przez wiele lat nieużywany, budowla była zagrożona, ale dzięki temu, że szybko podjęliśmy odpowiednie decyzje, w tej chwili jest już nowy dach i remont przebiega dalej. Na pewno nadal będziemy wspierali ten remont. Nie przewiduję, by ten kościół nie otrzymał dalszego wsparcia.
Deklaracje wicepremiera i ministra prof. Piotra Glińskiego dają realną nadzieję na kontynuację prac prowadzonych przy znacznym udziale finansowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i na rychłe przeprowadzenie fachowej konserwacji wnętrza, a finalnie powrót wyposażenia w miejsce swego oryginalnego posadowienia dla ukazania pełni walorów wyjątkowego zabytku manieryzmu.
Wcześniej prof. Piotr Gliński spotkał się w Muzeum Narodowym z dyrektorem placówki prof. Piotrem Oszczanowskim, wojewódzkim konserwatorem zabytków Danielem Gibskim oraz ks. dr. Cezarym Chwilczyńskim, aby obejrzeć znajdujące się w depozycie muzealnym wyposażenie kościoła św. Trójcy. Padły bardzo ważne deklaracja o powrocie tych dział sztuki do żórawińskiej świątyni, w tym wspaniałej nastawy ołtarzowej.
Ks. Cezary Chwilczyński rozmawiał też z ministrem prof. Piotrem Glińskim o trwającym procesie ustanowienia kościoła z reliktami dworu i fortyfikacjami Pomnikiem Historii, czyli zaliczeniem go do najcenniejszych zabytków w Polsce. Wicepremier udzielił też wywiadu do powstającego filmu dokumentalnego poświęconego wyjątkowej świątyni.