Nowy numer 4/2022 Archiwum

Adwentowe "Tak! Pomagam!"

W piątek i sobotę (3 i 4 grudnia) w sklepach dużych sieci handlowych i osiedlowych sklepikach staną specjalnie oznakowane wózki, do których można będzie włożyć zakupioną żywność o długim terminie przydatności. Caritas przekaże podarowane produkty potrzebującym.

Wolontariuszy będzie można spotkać w wielu mniejszych i większych sklepach. Wszystkimi produktami, które zostaną przekazane do koszów  zajmą się przedstawiciele parafialnych zespołów Caritas, które je posortują, popakują i rozniosą do osób starszych, schorowanych, potrzebujących bądź te osoby same będą mogły przyjść i zabrać je z parafii.

- Bardzo prosimy o produkty o długim terminie przydatności do spożycia - kasza, mąka, ryż, cukier, słodycze, a także mięso w konserwach i wiele innych. Zbiórka odbędzie się w naszej archidiecezji w 50 sklepach - mówi Robert Jadwiszczak, koordynator wolontariatu wrocławskiej Caritas.

W dwudniową akcję będzie zaangażowanych od 300 do 400 wolontariuszy. Będą się wyróżniać specjalnymi kamizelkami oraz identyfikatorami z imieniem. Jednak nie we wszystkich miejscach wolontariusze będą w sklepach obecni. Niektóre placówki zdecydowały się ze względów epidemicznych, by w ich sklepach był wystawiony tylko kosz na żywność.

Zapewne nie wszyscy chętni będą robić zakupy w sklepach, które włączyły się w akcję "Tak! Pomagam!". To jednak nie oznacza, że nie ma innej możliwości przekazania swoich darów. - Zachęcamy, by się nie krępować i zakupione produkty przynieść do kościoła w niedzielę. - We wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej można przekazywać żywność do dużych koszy lub do zakrystii - tłumaczy Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.

Pani Teresa Giniewicz do niedawna była wolontariuszką. Dziś ze względu na różne choroby stała się beneficjentką pomocy Caritas .Zaznacza, że tych ludzi najbardziej potrzebujących czasem trzeba samemu znaleźć. - Ludzie biedni często w ogóle się nie zgłaszają. Dlaczego? Wstydzą się swojej biedy. Taka jest natura człowieka - mówi. Przekonuje, że dlatego tak ważne jest dobre rozeznanie środowiska, w którym się żyje.

Tylko podczas adwentowej zbiórki w 2019 roku (ostatnim przedpandemicznym) wrocławska Caritas zebrała łącznie 19 ton darów, co przekłada się na kilka tysięcy paczek.

W całej Polsce w akcji weźmie udział 1,5 tys. placówek handlowych. Zbiórka potrwa w piątek od 12.00 do 20.00 oraz w sobotę od 10.00 do 20.00.

Osoby które w zbiórkę chciałyby się włączyć jako wolontariusze akcji, zapraszamy do zgłoszenia się i kontakt z koordynatorem akcji Robertrm Jadwiszczakiem nr tel. 662 217 292, e-mail: rjadwiszczak@wroclaw.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama