We wtorek 7 grudnia odbędzie się po raz pierwszy w Wiązowie nabożeństwo poświęcone maronickiemu świętemu. Do udziału zaproszeni są zainteresowani z całej okolicy.
Spotkanie rozpocznie się o 19.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Wiązowie. Najpierw odprawiona zostanie Msza św., a następnie odbędzie się nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu, modlitwą o uzdrowienie oraz namaszczeniem olejem św. Szarbela.
W imieniu duszpasterstwa parafii serdecznie zapraszamy.
Św. Szarbel urodził się w libańskiej wiosce Beqaakafra w 1828 r. Jako młody człowiek wstąpił do klasztoru w Annaya, gdzie przeżył kilkanaście lat prowadząc wzorowe życie, przede wszystkim co do posłuszeństwa. W 1875 r. otrzymał od przełożonego pozwolenie na pobyt w eremie położonym na przeciwległym wzgórzu. Tam spędził 23 lata mieszkając w 6-metrowej celi, w ciągu dnia spożywając zaledwie jeden lichy, bezmięsny posiłek, nieustannie modląc się i pracując. Zmarł w 1898 r.
Po śmierci jego ciało nie uległo rozkładowi, co więcej, przez lata wydobywała się z niego oleista substancja nazywana olejem św. Szarbela. Proces ten zakończył się dopiero z momentem jego beatyfikacji dokonanej przez papieża Pawła VI w 1965 r. Ten sam papież kanonizował go w 1977 r.
Kościół maronicki, do którego należał św. Szarbel, to jeden z Kościołów katolickich Wschodu, którego historia sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wyodrębnił się on organizacyjnie jako wspólnota na terenach Libanu i Syrii w VII w. po sporach teologicznych, pozostając wiernym ortodoksyjnej nauce katolickiej. Podczas wypraw krzyżowych odnowiono łączność tej wspólnoty z Rzymem, która zresztą nigdy nie została zerwana.
Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Obecnie zarejestrowano już ponad 20 tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem. Co roku do grobu św. Szarbela znajdującego się w klasztorze w Annaya przybywa ponad 4 miliony pielgrzymów.