Nowy numer 20/2022 Archiwum

Przy bazylice trzebnickiej stanął pomnik bł. kard. Wyszyńskiego

Pomysłodawcą całej inicjatywy był burmistrz Trzebnicy - Marek Długozima. Uroczystościom odsłonięcia monumentu towarzyszyła modlitwa i koncert.

Mszy świętej w bazylice trzebnickiej w sobotnie południe przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, kustosz i proboszcz trzebnickiego sanktuarium. 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządu, kapłani, siostry zakonne i mieszkańcy miasta w tym młodzież.

- Nasze niespokojne czasy posiadają współczesnych proroków. Jednym z nich był kard. Stefan Wyszyński, nazywany przez historię Prymasem Tysiąclecia - mówił w homilii ks. Filas.

Podkreślił, że niezwykle trudnym momentem w życiu prymasa była II wojna światowa. Znalazł wówczas jako młody kapłan fragment kartki z napisem: "będzie miłował".

- Słowa prymasa stają się drogowskazem. Jestem dumny, że władze Trzebnicy z panem burmistrzem na czele postanowiły uczcić tego wielkiego człowieka i Polaka pomnikiem w naszym mieście. Powodów jest wiele. Wiemy, że kilkakrotnie odwiedził Trzebnicę. Jestem przekonany, że sanktuarium św. Jadwigi było bliskie jego sercu, bo św. Jadwiga była bliska jego sercu. Widać to na różnego rodzaju fotografiach, które upamiętniły ważne narodowe uroczystości. Bazylika mu wiele zawdzięcza i salwatorianie mu wiele zawdzięczają. Być może gdyby nie jego zdecydowana postawa, naszego zgromadzenia w Trzebnicy by nie było - stwierdził kaznodzieja.

Przyznał, że sam wiele zawdzięcza błogosławionemu kard. Wyszyńskiemu. Na obrazku prymicyjnym wypisał sobie jego słowa, które znalazł pisząc prace magisterską: "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe".

Po Eucharystii zebrani wysłuchali koncertu-spektaklu pt. "Święty Czas, Świętej Nocy", a następnie przeszli przed bazylikę trzebnicką, gdzie odsłonięto pomnik - popiersie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Poświęcił je ks. Piotr Filas.

- Kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie odwiedzał Trzebnicę i często wspominał w swoich przemówieniach o św. Jadwidze Śląskiej. Ten pomnik jest ważny dla naszego miasta. Bł. kard. Wyszyński spogląda na Trzebnice i wskazuje kierunek właściwej drogi życiowej. Czerpmy z jego nauki jak najwięcej dla siebie - zachęca Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy.

Przy bazylice trzebnickiej stanął pomnik bł. kard. Wyszyńskiego  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama