Nowy numer 13/2024 Archiwum

Szopki - zamki, miasta i pałace dla przychodzącego Króla

Wspaniałe dzieła "Bożonarodzeniowej sztuki" oglądać można w Pałacu Królewskim - oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego. Do 27 lutego trwa wystawa "Szopki. Od dolnośląskiej do krakowskiej".

Twórcy wystawy przypominają, że ojczyzną szopek są Włochy, a za ich pierwszego twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu, jednak tradycja wykonywania i ustawiania szopek najbardziej rozwinęła się na niemieckojęzycznych obszarach górskich, w Tyrolu, Bawarii i na Śląsku.

Pierwsze szopki na Śląsku pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku – najpierw ustawiane w kościołach i magnackich rezydencjach, ale wkrótce także w domach mieszczan. Sudeccy rzemieślnicy osiągnęli mistrzostwo w wykonywaniu szopek skrzynkowych – przypominających małe, teatralne przedstawienia.

Szopki - zamki, miasta i pałace dla przychodzącego Króla   Wokół stajenki artyści budowali całe krajobrazy, inspirowane widokami ze swego otoczenia. Materiały Muzeum Miejskiego Wrocławia

Szczególnie piękne, misterne szopki powstawały w warsztatach w Kotlinie Kłodzkiej i na przedgórzu Karkonoszy, a wykonywali je znani artyści, jak i amatorzy. W ich dziełach pojawiała się nie tylko Święta Rodzina, pasterze czy Trzej Królowie, ale i mieszczanie, przyodziani we współczesne twórcom stroje, reprezentanci różnych grup społecznych i zawodów. Znaleźć można w szopkach postaci charakterystyczne dla Śląska, jak cystersi czy… duch Karkonoszy – Liczyrzepa.

Tłem dla biblijnych wydarzeń bywały krajobrazy z otoczenia rzeźbiarza – górskie widoki, sceneria inspirowana wyglądem dolnośląskich wsi lub miast, znajomo wyglądające zamki, kamieniczki i domy.

Szopki - zamki, miasta i pałace dla przychodzącego Króla   Na ekspozycji zobaczymy także szopki krakowskie. Materiały Muzeum Miejskiego Wrocławia

Większość szopek wykonana była w drewnie, ale czasem wykorzystywano też wosk, barwiony mech, polne rośliny; w skromniejszych realizacjach figurki wycinano z papieru.

Szopki w kościołach i klasztorach były bardziej okazałe; często wykonywali je rzeźbiarze będący absolwentami najlepszych szkół plastycznych w Europie. Odzwierciedlały panujące w sztuce mody i nurty, jak historyzm czy art deco.

Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 zobaczyć można kilkadziesiąt szopek śląskich, w tym unikatowe szopki skrzynkowe z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, twórcy wrocławskiej pantomimy. Część szopek śląskich została wypożyczona z Domu Śląskiego (Haus Schlesien) koło Bonn. Ekspozycję uzupełniają słynne szopki krakowskie.

W świątecznym czasie można wziąć udział w specjalnym programie muzealnym z oprowadzaniem po wystawie szopek. Więcej: www.mmw.pl

Szopki - zamki, miasta i pałace dla przychodzącego Króla   Wystawa spodoba się dzieciom i nie tylko. Materiały Muzeum Miejskiego Wrocławia

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy