W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim prof. Krzysztof Szwagrzyk wręczył Krzyże Wolności i Solidarności opozycjonistom z lat 80.
Wśród nich są zarówno działacze Solidarności, jak i NZS czy Międzyszkolnego Komitetu Oporu.
- Państwo polskie honoruje właśnie tych, którzy poczuli siłę i czas, którzy w tamtych latach uwierzyli w nadchodzący świt wolności. Szli ulicami miast, włączając się w masowy antykomunistyczny nurt. Walczyli w różnych strukturach i działali na Dolnym Śląsku. Nie tylko we Wrocławiu, ale także w Bielawie, Bolesławcu, Jaworze, w Lubinie czy Polkowicach. Za to, co robili, spotkały ich szykany, represje, więzienia i ośrodki internowania. Dzisiaj państwo polskie mówi każdej i każdemu z państwa: dziękuję - przemawiał prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Gratulując wyróżnionym, życzył poczucia dumy i satysfakcji z dobrze spełnionego wobec ojczyzny obowiązku. Życzył także, żeby odznaczeni mieli przekonanie, że to, co uczynili, nie uległo i nigdy nie ulegnie zapomnieniu.
- Kiedy przychodzi czas próby, trzeba stanąć po słusznej stronie. Nie pozwólmy sobie na relatywizowanie lat 80. Była strona dobra i była strona zła. A zgorzknienie jest takie, że musimy przez 30 lat ciągle nadrabiać pewien czas - mówił Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
Podkreślił, że na Dolnym Śląsku podczas stanu wojennego działała bardzo różnorodna opozycja antykomunistyczna, od pomarańczowej alternatywy po Solidarność Walczącą.
- Dolny Śląsk stworzył swoją tożsamość i ona jest oparta na Solidarności podziemnej, a nie na Solidarności czasu karnawału - stwierdził wojewoda.
Odznaczeni zostali:
Adam Chojnacki, Stanisław Czerniawski, Tomasz Eugeniusz Gabiś, Grzegorz Gach. Waldomir Stanisław Gmyrek, Julian Kazimierz Golak, Grzegorz Piotr Gromada, Czesław Gudra, Mieczysław Aleksander Hornik, Andrzej Władysław Kapała, Paweł Michał Kieruzal, Ryszard Zbigniew Klempous, Marian Kowal, Władysław Kroczak, Stanisław Mróz, Donata Zofia Muszyńska, Wiesław Artur Pawłowski, Szczepan Mariusz Rudka, Krzysztof Leszek Rybak, Jerzy Wojciech Sandecki, Agnieszka Sidorska, Jacek Bernard Skruńdź, Bożena Maria Szaynok, Zbigniew Wróblewski, Monika Anna Żmudzińska-Hann.
Zaś pośmiertnie: Ewa Wanda Galos, Stanisław Kiziuk, Jan Rosa, Bogdan Skowroński, Jan Swornowski, Wojciech Szewczuk
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony ustawą z 5 sierpnia 2010, którą 13 sierpnia 2010 roku podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Odznaczenie to jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego