Inspiracją dla instalacji, która już stoi w kościele rektoralnym pw. św. Macieja służącym na co dzień studentom Centralnego Ośrodka Duszpasterstw Akademickich "Maciejówka" była zbiórka odzieży dla podopiecznych Schroniska św. Bata Alberta we Wrocławiu.
Jak mówi ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki, otuleni w koce ratunkowe termiczne postaci Józefa, Maryi oraz Dzieciątka Jezus mają kierować nasze myśli ku tym, którzy są najubożsi i najbardziej potrzebujący.
Przyznaje, że w związku ze zbiórką odzieży, którą studenci przeprowadzili w duszpasterstwie, a włączyli się w nią wierni z parafii pw. NMP Bolesnej na wrocławskim Strachocinie, udało się w ostatnim czasie zebrać mnóstwo odzieży, a także śpiworów, pościeli czy ręczników. - Zdecydowana większość trafiła już do schroniska, a przy szopce poukładane są pozostałości z tej zbiórki - zaznacza. Gdy szopka zostanie rozebrana i one trafią do potrzebujących.
"Malina" podkreśla, że to również okazja do skierowania swoich myśli do tych, którzy cierpią niedostatek i chłód przy wschodniej granicy Polski.
Ks. Bartłomiej Kot, drugi z opiekunów duszpasterstwa zwraca jednak uwagę, że złoty kolor koców termicznych jest nawiązaniem do ikony Bożego Narodzenia, a z drugiej strony sam koc służy w kryzysowych sytuacjach. - Te ubrania wyglądają trochę jak dary pastuszków, a trochę jak słupki graniczne. Choinki z tyłu mogą też symbolizować las. Symbolika jest bardzo bogata - mówi.
Zaznacza jednak, że najważniejszy jest kontekst teologiczny. - Szopka wyraża prawdę, że Bóg jest między nami. Ta złota rzeka wypływająca spod żłóbka to nadzieja wynikająca z przenikania świata przez tajemnicę Słowa, które stało się ciałem - dodaje.
Akcentem dodatkowym jest ekologia. - Zrobiliśmy tę szopkę z rzeczy, które później będą wykorzystane - przekonuje.
Szopkę zaprojektowała Marianna Syska z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wraz ze swoim mężem, Tomkiem. To nie pierwsza szopka, którą stworzyli w "Maciejówce" artyści.
Szopkę będzie można zobaczyć w okresie Bożego Narodzenia, nawiedzając kościół pw. św. Macieja na pl. Nankiera.