Na uroczystości pogrzebowe ks. prałata Stanisława Pawlaczka przybył delegat arcybiskupa lwowskiego ks. Grzegorz Draus. Odczytał list abp. Mieczysława Mokrzyckiego; przekazał także - przyznany zmarłemu - medal św. Jana Pawła II z wyobrażeniem kościoła w jego rodzinnych Sokolnikach. Ks. Pawlaczek wspierał budowę świątyni.
Medalem uczcił ks. Stanisława Pawlaczka proboszcz jego rodzinnej parafii we Lwowie-Sokolnikach. Jak przypomina ks. G. Draus, zmarły kapłan urodził się i spędził dzieciństwo w Sokolnikach, a potem często przyjeżdżał do rodzinnej miejscowości.
W Polsce gromadził dawnych mieszkańców Sokolnik, wspierał ze swoich oszczędności budowę rzymsko-katolickiego kościoła pw. św. Jana Pawła II, który powstał w granicach jego rodzinnych Sokolnik. Przywiózł tu pamiątki dawnej świątyni w Sokolnikach – krzyż i przedwojenny sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Angażował innych do udzielania pomocy – jak powtarzał "Kościołowi w moich Sokolnikach". Podczas ostatniej wizyty, 28 sierpnia 2021 r., ochrzcił najmłodszego parafianina.
Podczas ostatniej wizyty w Sokolnikach. Archiwum prywatneW Sokolnikach kontynuowana jest tradycja dawnej parafii. Stary kościół nie został odzyskany, ale wybudowano na terenie Sokolnik nowy. Parafia pw. św. Jana Pawła II obejmuje południowe dzielnicę Lwowa i podlwowskie Sokolniki.
„Śp. ks. prałat Stanisław był wiernym Sługą Chrystusa. Nasz Kościół lwowski jest mu szczególnie wdzięczny za wszelką okazywaną życzliwość i pomoc, zwłaszcza dla parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie Sokolnikach” – napisał metropolita lwowski w odczytanym w katedrze wrocławskiej liście.
Ks. Grzegorz Draus podczas uroczystości pogrzebowych w katedrze wrocławskiej. Archiwum ks. Grzegorza DrausaNa obrazku wydanym na dzień pogrzebu znalazł się napis: „Śp. ks. prałat Stanisław Pawlaczek, Sokolniki-Wrocław, kapłan Ofiary Chrystusowej, opiekun kościoła w Sokolnikach. Budował duchowne i materialne świątynie na ziemi, otrzyma Dom wieczny w Niebie. W więzach wdzięczności wierni rzymsko-katolickiej parafii św. Jana Pawła II w Jego rodzinnych podlwowskich Sokolnikach”.
Wywiad, którego udzielił ks. S. Pawlaczek portalowi archidiecezji lwowskiej w 2017: