Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziś rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

To jedyne powstanie w historii Polski, który zakończyło się sukcesem. Opowiada o nim wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.

Na poznański dworzec boczny (cesarski) 26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 wjechał pociąg z Ignacym Janem Paderewskim. Przybycie do stolicy Wielkopolski tego wybitnego pianisty, ale i polityka, wywołało niesłychaną radość poznaniaków. Spowodowało również reakcję Niemców, którzy nie chcieli dopuścić, aby Wielkopolska odpadła od państwa niemieckiego. Nic nie mogło zgnieść entuzjazmu Polaków z powodu przybycia Paderewskiego. Za to różne szykany ze strony niemieckich władz i mieszkańców Poznania (np. wyłączenie prądu) wywołały efekt wręcz przeciwny - 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

O Powstaniu Wielkopolskim opowiada wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu, którą możemy oglądać na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Ta wspólna inicjatywa IPN i Wojewody Dolnośląskiego, przy życzliwym wsparciu gospodarza miejsca, czyli Polskich Kolei Państwowych, przybliży podróżnym historię zakończonego zwycięstwem powstania.

Podczas uroczystego odsłonięcia wystawy Paweł Rozdżestwieński, p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu opowiedział o znaczeniu zrywu Wielkopolan z końca 1918 roku dla naszej historii i kształtu granic II Rzeczypospolitej. Dr Katarzyna Pawlak-Weiss, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej przybliżyła wymowę poszczególnych plansz wystawowych. Z kolei Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i Wojewodzie Dolnośląskiemu za wybranie dworca na miejsce ekspozycji. Korzystając ze sposobności, dyr. T. Szulc wyraził nadzieję, że IPN ze swoją misją edukacyjną na stałe zagości w tym najpiękniejszym obiekcie kolejowym w Polsce.

Wystawę można oglądać w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu do 13 stycznia 2022.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy