Nowy numer 39/2022 Archiwum

Rok Edyty Stein. Odwiedź pierwsze na świecie sanktuarium świętej ustanowione 8 grudnia w Lublińcu

Pierwszego stycznia rozpoczyna się we Wrocławiu Rok Edyty Stein. To zarazem setna rocznica przyjęcia przez nią chrztu św. Proponujemy, by w poświęconym jej roku wyruszyć na małą pielgrzymkę - do Lublińca, gdzie niedawno powstało pierwsze na świecie sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Do rangi sanktuarium kościół w Lublińcu-Steblowie podniesiony został przez biskupa gliwickiego Jana Kopca 8 grudnia 2021 r. Stało się to dokładnie w 30. rocznicę poświęcenia świątyni – również pierwszej na świecie pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Zobacz TUTAJ

Edyta Stein jest patronką Lublińca, od 2009 r. tu znajduje się muzeum „Pro memoria Edith Stein” (w dawnym domu Courantów, jej dziadków ze strony matki); w mieście działa Zespół Szkół im. św. Edyty Stein, prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Lubliniec można nazwać miastem dzieciństwa Edyty Stein. Choć urodziła się już po przeprowadzce jej rodziców do Wrocławia, Lubliniec pozostawał bardzo jej bliski.

Zobacz tutaj:

„Dla nas, dzieci, nie było większej radości jak wakacyjny wyjazd do krewnych w Lublińcu” – pisała w swojej autobiografii.

– Mała Edyta biegała, chodziła, bawiła się, rozmawiała, spotykała z wieloma ludźmi. Mury, drzewa naszego miasta pamiętają jej śmiech, jej zabawę, także jej dziecięcy i młodzieńczy bunt, rozmowy z dziadkami, ze swoimi bliskimi – mówił obecny proboszcz parafii w Lublińcu-Steblowie, ks. Robert Grunert. Ale także te mury, te drzewa, okolica pamiętają tę, która ostatecznie nawróciła się, przyjęła sakrament chrztu świętego, została siostrą zakonną. Ta linia kolejowa tak blisko biegnąca obok naszego kościoła przypomina o jej ostatniej drodze tam, do Oświęcimia.

Rok Edyty Stein. Odwiedź pierwsze na świecie sanktuarium świętej ustanowione 8 grudnia w Lublińcu   Rzeźba przedstawiająca Edytę Stein z krzyżem, której autorką jest Natalia Leykina, artystka z Ukrainy. Klaudia Cwołek /Foto Gość Rok Edyty Stein. Odwiedź pierwsze na świecie sanktuarium świętej ustanowione 8 grudnia w Lublińcu   Witraż we wnętrzu sanktuarium. Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

Sanktuarium i jego otoczenie na różne sposoby mówią o życiu i przesłaniu Edyty. Przed kościołem stanęła wymowna rzeźba przedstawiająca Edytę Stein z krzyżem, której autorką jest Natalia Leykina, artystka z Ukrainy (owoc I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Lublińcu pod nazwą „Święta Edyta Stein – patronka Lublińca i współpatronka Europy”, który odbył się w sierpniu 2010 roku).

Więcej TUTAJ

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy