31 maja minie 25 lat od koronacji wizerunku Madonny. Wkrótce oddany będzie do konserwacji, po której będziemy mogli zobaczyć go z bliska na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tymczasem, pod opieką adorującej Matki, rozwija się idea nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze.
Jan Paweł II dokonał koronacji obrazu 31 maja 1997 roku, podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Nadał wówczas Madonnie (czczonej także jako Matka Boża Zwycięska) tytuł Matki Bożej Adorującej. Jeszcze w styczniu wizerunek trafi w ręce konserwatorów – a wtedy w katedrze znajdzie się kopia obrazu.
Wystawa, na której zobaczymy go po przeprowadzonych pracach, planowana jest na marzec. – Zobaczymy na niej obraz, ale także pamiątki związane z rodziną Sobieskich, przechowywane w katedralnym skarbcu – mówi ks. Paweł Cembrowicz.
Dodaje, że na całość wizerunku składa się kilka elementów: obraz, sukienka – mająca również swoją historię, papieska korona dodana w 1997 r. oraz ozdobna rama, na której znajduje się data: 1713 – rok, w którym obraz miał być podarowany przez papieża Klemensa XI Aleksandrowi Sobieskiemu, synowi króla Jana, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo jego ojca pod Wiedniem.
W ramach przygotowań do jubileuszowych obchodów koronacji obrazu w pierwszą niedzielę miesiąca głoszone są w katedrze kazania nawiązujące do jego przesłania. Co tydzień w środę o 18.00 można uczestniczyć w nowennie do Matki Bożej Adorującej, a następnie w Mszy św. wotywnej.
– Tytuł „Madonna Adorans” łączymy także z adoracją Najświętszego Sakramentu w katedrze – wyjaśnia ks. P. Cembrowicz. Przypomina, że adoracja jest jednym z owoców wydarzeń z 1997 r. Trwa w katedrze w kaplicy Zmartwychwstania, wyremontowanej przed Kongresem Eucharystycznym. Najpierw modlitwa przed Najświętszym Sakramentem obejmowała tylko 2 godziny dziennie. Czas ten stopniowo wydłużał się. Obecnie można zatrzymać się na adoracji od 9.30 do 18.00.
– W ostatnim czasie abp Józef Kupny wyraził pragnienie, by na Ostrowie Tumskim była nieustanna, 24-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu; by trwała ona w katedrze – najważniejszej świątyni metropolii wrocławskiej – mówi.
Ks. P. Cembrowicz podkreśla, że przygotowania dotyczą nie tylko miejsca (kaplica Zmartwychwstania musi zostać odpowiednio przystosowana do nieustannie trwającej w niej modlitwy) – Chcemy, by powstała wspólnota osób adorujących Chrystusa, którzy będą chcieli formować się w duchowości eucharystycznej (myślimy o comiesięcznych spotkaniach formacyjnych), którzy zechcą się zobowiązać do trwania przed Najświętszym Sakramentem raz w tygodniu, w miesiącu czy może raz na dwa tygodnie, przez godzinę, a może 2-3 godziny – mówi ks. P. Cembrowicz.
Osoby chętne, by dołączyć do wspólnoty osób adorujących, mogą zgłaszać się bezpośrednio do proboszcza katedry lub pisać na adres mailowy katedra@archidiecezja.wroc.pl.
Temat kontynuowany będzie w wydaniu papierowym