Dzień Judaizmu we Wrocławiu

Pod hasłem: "Moje myśli nie są myślami waszymi", zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8), obchodzony będzie jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu wydarzenie obchodzone będzie po raz 20.

Program wydarzenia przewiduje m.in. wspólną modlitwę chrześcijan i żydów podczas liturgii słowa Bożego, sympozjum "25 lat w Polsce, 20 lat we Wrocławiu. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim - podsumowanie i perspektywy", koncert pieśni żydowskich Eliezera Mizrachi, wykład poświęcony nowej części wystawy stałej w Domu Edyty Stein pt. "Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger - siostrzenica Edith Stein" oraz spacer "Szlakiem wrocławskich Żydów".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. i obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W specjalnym słowie z okazji 25. Dnia Judaizmu bp Rafał Markowski zaznacza, że należy stale przypominać o tym, iż chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. "Tracąc z nią kontakt, odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia" - podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną 17 stycznia wszystkie punkty programu odbędą się w zawężonym gronie, bez udziału publiczności. 18 stycznia do udziału w spacerze obowiązują zapisy.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje archidiecezja wrocławska wraz z partnerami: Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu oraz Domem Edyty Stein. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu gminy Wrocław.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu 2022
wrocławski dzień judaizmu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..