Nowy numer 17/2024 Archiwum

Powstał Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych

Od 17 stycznia można korzystać z Bibliotecznego Wachlarza Emocji Książkowych. Ten interesujący projekt powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Różewicza we Wrocławiu.

W życiu każdego człowieka emocje odgrywają bardzo ważną rolę. Warto być świadomym ich siły w naszej codzienności oraz nieustannego wpływu na decyzje, postępowanie i wszelkiego rodzaju aktywności. Świadomość siebie, dobry kontrakt ze sobą samym, nieunikanie prawdy i „zaopiekowanie się” tym, co przeżywamy – to droga ku dojrzałości i odpowiedzialności za swoje życie.

Nie mamy wpływu na to, co dzieje się na zewnątrz i na to, jak zachowują się wobec nas inni ludzie. Lecz zawsze mamy wpływ na to, jak daną sytuację przeżyjemy i czy pozwolimy okolicznościom, by determinowały nasze zachowania.

W tej nieustannej dynamice naszego wnętrza istotną rolę odgrywa literatura. To ona potrafi budzić rozmaite emocje: rozpalać wyobraźnię, przynieść ukojenie w przykrych chwilach lub tak mocno zafascynować, że na kilka chwil zapominamy o Bożym świecie.

Te doświadczenia nie są przeznaczone tylko dla dorosłych. Również i dzieci mogą wraz z rodzicami (lub później – samodzielnie) czytać m.in. książeczki ułatwiające wejście w świat emocji i podjęcie pierwszych prób samookreślenia: co czuję?

Powstał Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych   Materiały prasowe

Dla osób, które kierują się tematyką emocji w doborze literatury (dla siebie lub bliskich) zapewne dogodnym narzędziem stanie się Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych. Ten ciekawy projekt powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Różewicza we Wrocławiu; jest dostępny od 17.01.2022.

Do tej pory czytelnicy mogli wyszukiwać książki w katalogu wg tytułu, autora, hasła przedmiotowego etc. Natomiast od tej pory można znaleźć również konkretne tytuły powiązane z konkretną emocją.

Chcemy dotrzeć do książek np. z wątkiem płaczu (by popracować nad nim z dziećmi), relacji międzyludzkich (by wesprzeć siebie lub bliskich w trudach dogadywania się z innymi) lub zazdrości (by popracować nad swoim związkiem)? Wystarczy wejść do katalogu bibliotecznego online i poszukać książek według określonego klucza. W ten sposób dotrzemy do konkretnych tytułów nie tylko z zakresu literatury pięknej, ale także popularnonaukowej.

Biblioteki zawsze, mimo ograniczeń pandemicznych, są miejscami przyjaznymi. W okresach lockdownu bibliotekarze tęsknią za swoimi czytelnikami tak samo, jak czytelnicy za bibliotekarzami (lub bardziej). Często to oni właśnie stają się adresatami zwierzeń osób wypożyczających książki. Nowy system wyszukiwania książek według emocji ułatwi pracę również i pracownikom, którzy na co dzień znajdują książki dla czytelników proszących o pomoc.

Kwestia emocji ukazuje nam się w nowym świetle z powodu pandemii, przez którą wiele osób przeżywa trudne chwile strachu, niepokoju, poczucia zagrożenia; inni z kolei próbują sobie radzić przez zaprzeczanie. Każdemu z nas niezwykle pomocne może być sięgnięcie po książkę adekwatną do tego, co przeżywamy.

 Katalog porządkujący księgozbiór wszystkich filii MBP może nam to ułatwić. Tym bardziej, że na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz na plakatach w każdej filii znajdziemy specjalny kod QR, który możemy zeskanować w aplikacji Action Track. Umożliwi nam to wejście do Bibliotecznego Wachlarza Emocji Książkowych również w smartfonie, dalsze przeszukiwanie katalogu i dotarcie do odpowiedniej książki w prosty, czytelny sposób. Zatem: bierz i czytaj – nic dodać, nic ująć!

Powstał Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych   Materiały prasowe
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy