Dziś, 17 stycznia, peregrynujące relikwie bł. ks. Michaela McGivneya przybędą do archidiecezji wrocławskiej. W najbliższym tygodniu będzie można się przy nich pomodlić w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, w kolejnym - w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu, a następnie odwiedzą parafie dekanatu Milicz.
Uroczyste wprowadzenie relikwii będzie miało miejsce w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu podczas Mszy św. o 1830. Będzie jej przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej, ks. dr Adam Łuźniak. Po Eucharystii odbędzie się nabożeństwo do bł. ks. Michaela McGivneya.
Relikwie będą wystawione w kościele aż do niedzieli 23 stycznia. Wówczas, podczas każdej Mszy św., Słowo Boże będzie głosił ks. Zbigniew Słobodecki, kapelan milickiej rady Rycerzy Kolumba - męskiego zakonu dla świeckich mężczyzn, który stworzył bł. ks. Michael.
Czytaj więcej o Rycerzach Kolumba w naszym archiwum:
Ponadto w czwartek (20 stycznia) zaplanowano męski, rycerski Różaniec. Poprzedzi go Msza św. o 18.30. Wówczas zostaną też odczytane intencje złożone do skrzynki obok wystawionych relikwii. Będą omodlone za wstawiennictwem bł. Michaela a następnie wysłane do New Haven (USA) i złożone przy grobie błogosławionego. Tego wieczoru odbędzie się także spotkanie dla zainteresowanych przystąpieniem do Rycerzy Kolumba (ceremonia włączenia będzie miała miejsce w niedzielę, 23 stycznia o 14.00).
Przy okazji peregrynacji odbędzie się zbiórka pieluch (rozmiary 3, 4 i 5) i środków czystości na potrzeby dla dzieci. Dary zostaną przekazane do jednej z placówek pomocowych.
Ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya jest związana z dziękczynieniem za jego beatyfikację jesienią 2020 roku. Warto tę postać poznać. To człowiek, który wyprzedził swoje czasy. Już w drugiej połowie XIX był prekursorem zaangażowania świeckich, zwłaszcza mężczyzn, w życie Kościoła. I to nie tylko tych, którzy na co dzień są z nim w bliższych relacjach - „łowił” też ludzi, którzy od Kościoła byli daleko - tłumaczy Michał Bartoszko, wielki rycerz wrocławskiej rady. Wspólnota męska, którą stworzył działa prężnie do dziś na całym świecie. W całej Polsce związanych z nią jest kilka tysięcy mężczyzn.
Od 24 stycznia relikwie będą wystawione w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu.