Okazja, by spojrzeć z bliska w oczy katedralnej Madonny, zerknąć na późnogotyckie klucze z kościoła pw. św. Elżbiety, poznać tajniki śląskich dożynek lub królewskich zaślubin w średniowieczu - to ułamek tego, co czeka w 2022 roku gości Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Od 15 marca do 22 maja dostępna będzie w gmachu głównym MNWr wystawa „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”.
Po raz pierwszy pojawi się możliwość przyjrzenia się z bliska obrazowi Matki Bożej z katedry wrocławskiej – zwanej Zwycięską lub Madonną Sobieskich, a od czasów koronacji w 1997 r. Matką Bożą Adorującą.
– Będzie można dokładnie obejrzeć wizerunek, poznać go bliżej. Chcemy zastanowić się między innymi nad zagadnieniem twórcy tego dzieła. Wokół obrazu wiele jest pytań, zagadek. Nie chodzi o to, by na wszystkie odpowiedzieć, ale warto szukać, pytać, rozmawiać – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Matka Boża Adorująca. Agata Combik /Foto GośćWystawa ukaże związki królewskiej rodziny Sobieskich ze Śląskiem. – Reprezentanci domu Sobieskich mieszkali tu (myślę zwłaszcza o Jakubie Sobieskim, o Oławie Sobieskich), ale we Wrocławiu znalazły się także zabytki, które pochodzą z przedwojennego muzeum Jana Sobieskiego we Lwowie – tłumaczy dyrektor. – „Upominamy się” o Sobieskich na różnych poziomach. Pokażemy pamiątki lwowskie, a także inne, które trafiły tu po wojnie z Kresów, razem z repatriantami. Będziemy mieli okazję oglądać m.in. niezwykły zegar z kościoła parafialnego w Dziesławiu, który został podarowany niegdyś parafii w Rudkach na Kresach – legenda głosi, że przez samego Sobieskiego. Mieszkańcy Rudek, wyjeżdżając stamtąd, zabrali go ze sobą.
– Pokażemy też inne dzieła sztuki, które przypominają Sobieskich, choćby wspaniałe ołtarzyki z figurkami z kości słoniowej przypisywane Berniniemu – dodaje.
Niezwykle ciekawie zapowiadają się wystawy poświęcone ceramice czy wystawa „Żelazny Świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" (5 lipca – 23 października).
Na tej ostatniej zobaczymy między innymi późnogotyckie klucze z kościoła pw. św. Elżbiety, klucz do zamka z epoki Wikingów czy kłódka i klamka z warsztatu Jaroslava Vonki. Znajdą się tam zamki, klucze, kłódki, kołatki, zawiasy, klamki, skrzynie powstałe od IX do XX w. Interesujące będą zapewne żelazne skarbce, w tym żelazna beczka na żołd z XVII w.
Muzeum co roku prezentuje Skarb Średzki, ale w coraz to nowych odsłonach. W 2022 r. (od 1 października do 30 grudnia) wystawa skoncentrowana będzie na historii, politycznym znaczeniu i ceremoniałach królewskich ślubów Karola IV i Blanki de Valois oraz Jana Luksemburskiego i Elżbiety Przemyślidówny. Goście poznają okoliczności objęcia tronu czeskiego przez dynastię Luksemburgów i rolę, jaką odegrały ich królewskie małżonki, okoliczności i ceremonie związane z zaślubinami na dworach europejskich w epoce średniowiecza.
Pawilon Czterech Kopuł. Roman Koszowski /Foto Gość– Muzeum Narodowe we Wrocławiu podjęło współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu; trwają przygotowania do wystawy prezentującej zbiory ze skarbca Gminy – mówi P. Oszczanowski. W planach jest przywrócenie istnienia Muzeum Żydowskiego we Wrocławiu – gdzie będą gromadzone i eksponowane obiekty związane z historią, kulturą i sztuką żydowskiej społeczności Śląska.
W Muzeum Etnograficznym – oddziale Muzeum Narodowego zobaczymy między innymi wystawę poświęconą pisankom i palmom (22 marca – 7 kwietnia), dożynkom (17 września – 13 listopada) czy kolekcji grafik o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955) – benedyktyna z Krzeszowa (5 listopada – 29 stycznia). Są wśród nich druki powstające w XVIII i XIX w., rozprowadzane w miejscach pielgrzymkowych, na odpustach, jarmarkach, a także za pośrednictwem wędrownych handlarzy. W kolekcji znajdują się również ręcznie wykonywane przez mniszki obrazki – to niepowtarzalne, małe dzieła sztuki.
W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział MNWr) trwa wciąż wielka wystawa prac Magdaleny Abakanowicz.
Więcej TUTAJ