W noclegowni im. Brata Alberta przy ul. Małachowskiego we Wrocławiu ruszyła oficjalnie pralnia dla osób ubogich i bezdomnych. To drugie tego typu miejsce w Polsce.
Jest to inicjatywa firmy Henkel – producenta proszku Persil, Fundacji Społecznie Bezpieczni oraz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Więcej przeczytasz tutaj:
20 stycznia odbyła się uroczysta inauguracja.
- Oferta pralni bez wątpienia pomaga osobom bezdomnym i w trudnej sytuacji życiowej, społecznej czy zawodowej. Niestety ciągle zmagamy się z powszechną powierzchowną oceną ludzi. Dzięki temu, że będą wyglądać lepiej, będą mogli lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Pralnia jest otwarta dla osób przebywających w placówce towarzystwa, jak i dla osób przychodzących z ulicy - mówił Rafał Peroń, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Prezydent Wrocławia, który polityką społeczną zajmuje się 15 lat, podkreślał z kolei, że we Wrocławiu przez cały rok wiele organizacji i agend miejskich zapewnia wsparcie osobom w kryzysie bezdomności, szczególnie w okresie niskich temperatur.
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta wyspecjalizowało się i doskonale prowadzi projekty dedykowane osobom w kryzysie bezdomności i za to chciałbym podziękować - mówił Jacek Sutryk.
Zwrócił uwagę, że Pralnia Społecznie Odpowiedzialna to dobry przykład współpracy międzysektorowej i społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Wiele okołopomocowych ustaw jest realizowanych przez organizacje pozarządowe i tym samym realizujemy zasadę pomocniczości. Tutaj mamy sektor pozarządowy, sektor administracji publicznej, reprezentowany przez samorząd miasta Wrocławia i sektor biznesu. Warto łączyć siły i zasoby oraz wykazywać się solidarnością. Ta pralnia będzie służyła wszystkim potrzebującym - tłumaczył prezydent Sutryk.
Tego dnia otwarto także dwie mniejsze pralnie we Wrocławiu w domach dla samotnych kobiet i matek, prowadzonych przez Stowarzyszenie Akson.
- Są tutaj profesjonalne pralnice o ładowności nawet 1 kg. Jest magiel i suszarka, a także dwie tony proszku Persil, który będzie przekazywany podopiecznym różnych placówek i osobom w potrzebie - mówił Dominik Kwiatkowski z Fundacji Społecznie Bezpieczni.
Jak poinformowali przedstawiciele firmy Henkel, łącznie w Gdańsku i Wrocławiu, gdzie znajdują się dwie Pralnie Społecznie Odpowiedzialne, łącznie zostanie wypranych 500 tysięcy kilogramów prania.