Nowy numer 09/2024 Archiwum

Firma Henkel w specjalnym liście przeprosiła biskupa Jacka Kicińskiego

To pokłosie i – jak komentuje rzecznik archidiecezji wrocławskiej – miejmy nadzieję ostatni akt przykrej sytuacji, która miała miejsce podczas otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Przypomnijmy, wczoraj 20 stycznia, podczas uroczystości otwarcia pralni, zaproszony na nią biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej i asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, dowiedziawszy się, że w programie nie przewidziano modlitwy ani poświęcenia obiektu i sprzętów, który ma służyć ludziom potrzebującym, uznał, że jego obecność jest bezzasadna.

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczy, że bp Jacek nie reprezentował siebie, a jego udział w uroczystości nie miał ograniczać się jedynie do przecięcia wstęgi i wystąpienia na kilku fotografiach.

- Ojciec biskup przybył na to wydarzenie jako reprezentant episkopatu, który współpracuje z Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz jako osoba duchowna, która wierzy w moc modlitwy i błogosławieństwa - wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, dodając, że apostołowie, których posyłał Pan Jezus wyraźnie usłyszeli, że spotkają się z sytuacjami, kiedy ludzie będą ich przyjmować i słuchać, ale również takimi, gdy zamkną przed nimi drzwi.

- Ojciec biskup jest następcą apostołów, więc przeżył dokładnie to, o czym mówił Chrystus - zaznaczył ksiądz rzecznik. Ostatecznie pralnia została otwarta bez udziału osoby duchownej, co natychmiast odbiło się echem nie tylko w dolnośląskich mediach.

Dzień po tym wydarzeniu biskup otrzymał list od Karoliny Szmidt, prezesa zarządu Henkel Polska, w którym pani prezes stwierdza, że:

Firmie Henkel jest ogromnie przykro, że w wyniku nieporozumienia organizacyjnego (…) ostatecznie nie doszło do udziału Księdza Biskupa w tej uroczystości.

Karolina Szmidt dodała, że absolutnie nie było to intencją Henkel Polska. Całe zajście pani prezes określa „przykrą sytuacją” i wyraża nadzieję na owocną współpracę na rzecz potrzebujących w przyszłości. Zwraca przy tym uwagę na duże zaangażowanie jej organizacji na polu działalności charytatywnej, między innymi poprzez wspieranie kościelnych instytucji pomagającej ubogim.

Ojciec biskup podziękował za list i wyraził nadzieję, że wszyscy wyciągną wnioski z tego, co się wydarzyło oraz że w przyszłości nie będzie dochodziło do takich incydentów, które mogą ranić osoby wierzące, ale także narażać dobre imię Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

- Cała ta sprawa pokazuje, że w świecie, w którym pewne wartości są rozmywane i z którego próbuje się na różne sposoby wymazać Pana Boga, wierność do końca i bez kompromisów ma sens - komentuje ks. Rafał Kowalski, dodając: - Postawa księdza biskupa, który jednoznacznie pokazał, że reprezentuje tylko i wyłącznie Jezusa Chrystusa i tylko Jemu służy – mamy nadzieję, dała wielu do myślenia, a list pani prezes ostatecznie kończy ten przykry incydent.            

Firma Henkel wydała też specjalne oświadczenie

Oświadczenie

W dniu 20 stycznia br. we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego 15 odbyła się uroczystość otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej oferującej pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Jest to wspólna inicjatywa firmy Henkel Polska, Fundacji Społecznie Bezpieczni, Stowarzyszenia Pomocy „Akson” i Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

W nawiązaniu do przebiegu uroczystości pragniemy oświadczyć, iż jest nam bardzo przykro z powodu późniejszych kontrowersji co do uzgodnionej między stronami formuły i programu wydarzenia. Tym bardziej, że jesteśmy przekonani, że stało się tak na skutek głębokiego organizacyjnego nieporozumienia.

Nadrzędną wartością dla firmy Henkel jest dobro podopiecznych Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta, dlatego chcemy kontynuować nasze zaangażowanie w ten projekt.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy