Nowy numer 20/2022 Archiwum

Błogosławiona frustracja

Wrocławianin stworzył stronę internetową, która ma zainteresować trwającym synodem i przybliżać jego założenia.

Nic nie trzeba wymyślać od początku. W skali ogólnopolskiej każdy od każdego może czerpać – wyjaśnia Rafał Dziedzic, który poprzez stworzenie strony www.synod.org.pl odpowiedział na wezwanie papieża Franciszka i zechciał dać praktyczne narzędzia do przeprowadzenia spotkań synodalnych.

Nie zniechęcaj się!

Rafał zaznacza, że nie jest typem społecznika, który chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia. Synodem zainteresował się po wysłuchaniu jednej z homilii abp. Grzegorza Rysia, jeszcze przed jego rozpoczęciem. – Poczułem, że to jest coś dla mnie i że mogę się włączyć w spotkania w mojej parafii. Zajrzałem na stronę archidiecezji wrocławskiej, nie znalazłem jednak wówczas żadnych informacji. Odpuściłem i zająłem się swoimi sprawami – opowiada. Tak było aż do pewnego czwartku. Do Rafała zadzwonił ksiądz proboszcz i powiedział, że na podstawie wytycznych, które otrzymał, „trzeba zrobić synod”. – Podesłał mi linki do istniejącej już strony sekretariatu archidiecezji wrocławskiej. Tam znajdowały się pytania, dokument przygotowawczy i vademecum, czyli podstawowe materiały – dodaje. Wszystko wydrukował, by z uwagą przeczytać. – Zacząłem od pytań. Zderzyłem się z czymś, czego nie rozumiałem. Zagadnienia są teoretycznie proste, ale nie potrafiłem sobie z nimi poradzić. Przeszedłem do dokumentu przygotowawczego i podczas czytania zaczęła narastać we mnie frustracja. Chcę się w coś zaangażować, ale nie wiem, czego ode mnie się wymaga. Poczułem złość na papieża Franciszka, bo nic nie rozumiałem – zwierza się. Nie poddał się jednak i zajrzał do vademecum. – W końcu zaczęło coś do mnie dochodzić. Im bliżej końca tego dokumentu, tym jest on bardziej praktyczny. Przyszedł w końcu moment zachwytu, że synod jest nam w Kościele bardzo potrzebny i może być pięknym oraz ubogacającym doświadczeniem – dodaje.

Przydatne narzędzie

Rafał zauważył jeden poważny problem – komunikowanie o synodzie nie zachęcało, by wziąć w nim udział. Podkreśla, że tak bardzo zaczęło mu zależeć na tym, by innych przeprowadzić od frustracji do zrozumienia, czym jest synod, że podjął natychmiastowe działania. – Widziałem, co można zrobić na przykład na stronie sekretariatu diecezjalnego, by w samej tej przestrzeni ułatwić odbiór wszystkich treści – zaznacza. Swoje uwagi przekazał do sekretariatu, a ten po ich wysłuchaniu wprowadził niektóre z zaproponowanych zmian. W międzyczasie brał udział w zajęciach w Ogólnopolskiej Szkole Ewangelizatorów. Pytał uczestników o to, jak w pozostałych diecezjach przebiega synod, i dowiedział się, że wielu z nich nie wie, jak się do tego zabrać. – Jeden z księży powiedział mi wówczas, że moim powołaniem może być zrobienie czegoś synodalnego na poziomie krajowym. Pracowało to we mnie i zaraz po powrocie do Wrocławia zacząłem tworzyć stronę internetową – opowiada. Gdy powstała, pokazał ją kilku osobom, które pokierowały go do abp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Po przedstawieniu projektu strona uzyskała jego patronat i stała się oficjalnym nośnikiem informacji o synodzie. Co można znaleźć na www.synod.org.pl? – Są to przede wszystkim informacje zebrane z diecezji, opublikowane na różnych stronach internetowych. Można też znaleźć ABC synodu – najważniejsze informacje o tym wydarzeniu, pozwalające w kilka minut zrozumieć, czym on jest, jaki jest jego cel, jak przebiega i jak można się włączyć w spotkania synodalne. Celem strony jest również uporządkowanie wszelkich informacji o synodzie – wymienia. Nie brakuje również materiałów pomocniczych, które można swobodnie wykorzystywać do promocji spotkań synodalnych w parafiach. – Wkrótce pojawi się również polska wersja krótkiego filmu tłumaczącego istotę tego wydarzenia (dostępna jest jego anglojęzyczna wersja z polskimi napisami). Jednym z najbardziej popularnych materiałów na stronie jest zestawienie pytań synodalnych w ujęciu różnych diecezji – to duże ułatwienie dla wszystkich przygotowujących się do uczestnictwa w spotkaniach synodalnych. Ponadto odpowiedzi na pytania dotyczące organizowania synodu w parafii i wspólnocie można uzyskać, korzystając z forum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama