Dzień modlitwy o pokój na Ukrainie w In Blessed Art

W pracowni i galerii ikon In Blessed Art we Wrocławiu, przy ul. św. Antoniego, modlitwa za Ukrainę trwa nie od dziś.

Zanoszona jest między innymi przy ikonie poświęconej żołnierzom 30 Brygady Zmechanizowanej Nowogród Wołyński – ikonie, przy której obecnie płonie lampa, zapraszająca do nieustannej pamięci o kraju walczącym o swoją suwerenność.

Jak wyjaśnia Hubert Kampa, twórca wspomnianej ikony (jak i pracowni) powstała ona pod wpływem poruszenia wywołanego widokiem otwartej Biblii, którą trzymał żołnierz umierający na wschodzie Ukrainy.

„Księga została przywieziona otwarta na tych samych stronach, na których była otwarta w jego dłoniach. Na kartkach Biblii zostały odbite ślady jego palców – tłumaczy na stronie pracowni elazaricon.pl  – Tekst był otwarty na szóstym rozdziale Ewangelii św. Łukasza, w którym Jezus przychodzi z ciemności do uczniów, przerażonych sztormem na jeziorze i mówi: >Nie bójcie się! Ja jestem!<”

Ikona została zawieziona żołnierzom 1 Batalionu 30 Brygady Nowograd Wołyński; towarzyszyła im w walkach obronnych, m.in. w trudnych chwilach pod Debalcewem. Jej kopia trafiła do kilku żołnierzy. Zobaczysz ją również we Wrocławiu.

Na ikonie obok Chrystusa znajduje się wspomniany biblijny tekst, Krzyż Kapelana Polowego (Hubert Kampa został nim odznaczony przez żołnierzy w czasie swojego trzeciego wyjazdu na Wschód Ukrainy z pomocą), gwiazdka z munduru ppłk Olega i naszywka ppłk Serhyi, dowódców 1 Batalionu 30 Brygady Nowograd Wołyński (podarowana jako symbol duchowego przyjęcia do Batalionu i prośba o pamięć, wsparcie w modlitwie), złote krzyżyki – oznaczające liczbę żołnierzy, którzy zginęli służąc w 30 Brygadzie (278).

H. Kampa od lat zaangażowany jest we wspieranie Ukrainy. Wspomina między innymi Pierwszy Międzynarodowy Plener Ikonograficzny w Kijowie „Elios-Caritas”, który zaowocował zorganizowaniem w Warszawie, w dominikańskim kościele pw. św. Jacka, wystawy pod tym tytułem: „Modlitwa za Ukrainę”. Wystawa została otwarta 17 lutego 2015 r., w wigilię rocznicy najtragiczniejszych wydarzeń na kijowskim Majdanie. W projekt wpisana była „Ściana Modlitwy za Ukrainę”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..