Nowy numer 18/2024 Archiwum

Biskup Kiciński: Każde odejście od Jezusa to zamiana skały na piasek

Członkowie Ruchu Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione) z Dolnego Śląska uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Eucharystią zainaugurowali obchody 100. rocznicy urodzin założyciela ruchu ks. Luigi G. Giussaniego.

Msza św. i spotkanie po niej odbyły się zarazem w 17. rocznicę śmierci włoskiego kapłana. Ks. Luigi Giovanni Giussani – ur. 15 października 1922 roku, zm. 22 lutego 2005 r.) – założył ruch, który gromadzi dziś tysiące ludzi na całym świecie. Bractwo Komunia i Wyzwolenie zostało oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską w lutym 1982 r., 40 lat temu. Przypomniał o tym na początku spotkania Marek Biernacki – cytując listy Jana Pawła II oraz ks. L. Giussaniego do członków Ruchu.

– Papież Franciszek mówi, że przy okazji każdego jubileuszu ważne jest, by z wdzięcznością patrzeć na to, co się wydarzyło, z pasją przeżywać teraźniejszość, na przyszłość patrzeć z nadzieją – mówił bp Jacek Kiciński.

Podkreślił, że nie przypadkiem obchody 100. rocznicy urodzin założyciela rozpoczynają się w Święto Katedry św. Piotra Apostoła. Wyraża to szczególną więź ruchu z papieżem Franciszkiem, z pasterzami Kościoła. Każdy ruch ma ożywiać Kościół, jego rozwojowi służyć.

Biskup Kiciński: Każde odejście od Jezusa to zamiana skały na piasek   Marek Biernacki przypomniał listy Jana Pawła II oraz ks. L. Giussaniego do członków Ruchu. Agata Combik /Foto Gość

Przypomniał scenę ewangeliczną, w której Jezus pyta za kogo uważają Go ludzie, a w końcu: „A wy za kogo Mnie uważacie?” „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” – słyszy z ust Piotra i odpowiada: „Ty jesteś Piotr, czyli opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój…” – Jezus mówi do Piotra: na tobie zbuduję Mój Kościół, ale ten Kościół jest Mój – podkreślił biskup, zauważając że Piotr jest jedynie narzędziem. – Jest skałą i opoką tylko w Chrystusie, w łączności z Chrystusem. Gdy Piotr nie jest z Chrystusem, w Chrystusie, wtedy skała staje się piaskiem.

Wyjaśniał, że ów dialog toczy się pod Cezareą Filipową, gdzie znajdują się ruiny największej pogańskiej świątyni ówczesnego świata bożka Pana – czczonego jako bożek pasterzy. W takim miejscu Jezus zapowiada powstanie nowej świątyni, Kościoła, który nie legnie w gruzach.

Przywołał słowa o. Bronisława Mokrzyckiego SJ, który wyjaśnia, że żaden z papieży w sprawach wiary nie zbłądzi – bo ogarnia go modlitwa zanoszona przez Jezusa w intencji Piotra: „Piotrze, modliłem się, by nie ustała twa wiara…” – mówił Pan.

Biskup Kiciński: Każde odejście od Jezusa to zamiana skały na piasek   - Jezus mówi do Piotra: "na tobie zbuduję Mój Kościół, ale ten Kościół jest Mój". Piotr jest skałą, opoką, w Chrystusie, w łączności z Nim - mówił biskup. Agata Combik /Foto Gość

– Piotr jest jednak tylko człowiekiem i musi pokonywać w sobie tego Piotra znad jeziora Galilejskiego; musi „pokonać jezioro”, symbol ludzkiego myślenia. Każdy z nas ma takie jezioro Galilejskie, które musi pokonać – mówił.

Zauważył, że wkrótce po tym wyznaniu wiary Piotr upominał Jezusa, gdy On zapowiadał Swą Mękę. „Zejdź Mi z oczu szatanie” – usłyszał wtedy. Słowa Pana można rozumieć jako: „Piotrze, wróć do szeregu, nie wychodź przede Mnie”.

– Niektórzy mówią, że to był drugi moment powołania Piotra – stwierdził biskup. Wspomniał, że kolejne słowa apostoła to słowa zaparcia się Chrystusa („Nie znam tego Człowieka”), a także: „Idę łowić ryby”. Dopiero po zesłaniu Ducha Świętego był gotów, by stanąć na czele Kościoła. W swym liście, dziś odczytywanym, zaleca pasterzom: paście stado Boże, strzeżcie je, świadczcie życiem, pamiętajcie – o celu ostatecznym.

Biskup Kiciński: Każde odejście od Jezusa to zamiana skały na piasek   To początek świętowania 100. rocznicy urodzin założyciela ruchu. Agata Combik /Foto Gość

– Te cztery rzeczywistości bardzo mocno były obecne w życiu ks. Giussaniego. To, co go charakteryzuje, to doświadczenie wiary, która staje się spotkaniem – zauważył bp Jacek. – Mówił, że uczniem Jezusa Chrystusa człowiek staje się przez całe życie.

Tłumaczył, że – zgodnie z przesłaniem założyciela ruchu – wyzwolenie to wolność bycia dzieckiem Bożym otwartym na każdego człowieka. Ruch ma dziś szczególnie ważne zadanie do spełnienia – wobec kryzysu wspólnoty, autorytetu, słuchania, współdzielenia misji, wobec różnych zniewoleń.

– Każde odejście od Jezusa jest zamianą skały w piasek – stwierdził. Wyjaśniał, że ks. Giovanni zaproponowałby nam 4 rzeczy: powrót do wydarzenia spotkania z Chrystusem (a do tego potrzebny jest czas dla Boga; bez czasu na słuchanie Boga nie będzie czasu na słuchanie człowieka); angażowanie się w przemianę świata – jak zaczyn działający od środka, bycie świadkiem dla innych, świadczenie o wolności w Chrystusie.

Zachęcał do podtrzymywania więzi z następcą św. Piotra, z papieżem – a dzięki temu więzi z Kościołem.

Centralne obchody 100. rocznicy urodzin ks. Luigiego Giussaniego odbędą się 15 października w Rzymie.

Więcej o Ruchu Komunia i Wyzwolenie znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy