Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Odra-Niemen" organizuje maraton filmowo-dyskusyjny

W weekend 26 i 27 lutego przy ul. Zelwerowicza można obejrzeć wartościowe produkcje filmowe w towarzystwie niezwykłych świadków historii - kombatantów Armii Krajowej i nie tylko. To jedyna taka okazja.

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stowarzyszenie "Odra-Niemen" zaprasza na całodniowy maraton filmowo-dyskusyjny. Rozpocznie się on 26 lutego o godzinie 12 przy ul. Zelwerowicza 16/3 we Wrocławiu, a zakończy około północy.

- Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zauważyliśmy już kilka lat temu, że ludzie lubią taką formę. Chcą zobaczyć różnego rodzaju dokumenty o historii najnowszej. Dlatego kilka lat temu wraz z Civitas Christiana zorganizowaliśmy taki maraton i to był strzał w dziesiątkę. Potem przekuliśmy to w następnych latach w różne szersze wydarzenia artystyczne. Zawsze z okazji 1 marca przygotowywaliśmy jakiś akcent poza oficjalnymi obchodami. Pandemia przyhamowała wiele planów, ale wracamy. Doszły do nas głosy, że tego brakowało - mówi nam Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia "Odra-Niemen".

Podkreśla, że wydarzenie nie ma mieć charakteru oficjalnego, lecz tworzyć przyjazny klimat. Gośćmi specjalnymi będą kombatanci m.in. Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych. Będzie okazja, by z nimi porozmawiać, zadawać pytania.

- Te rozmowy są szczególnie ważne w obecnej niestabilnej sytuacji za wschodnią granicą. Możemy czerpać jeszcze z mądrości pokolenia, które przeżyło wojnę, Syberię i stalinizm. To już ostatni moment - apeluje I. Gosiewska.

Na początku maratonu o godzinie 12 odbędzie się spotkanie z Jaworzniakami (najmłodszymi żołnierzami wyklętymi). Nastąpi wtedy uroczyste przekazanie sztandaru Dolnośląskiego Okręgu Jaworzniaków do siedziby "Odry-Niemen". Swój udział w maratonie potwierdziła m.in. 100-letnia Wanda Kiałka ps. "Marika", sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej oraz Marta Ziembikiewicz, córka legendarnego żołnierza niezłomnego Władysława Łukasiuka ps. "Młot".

O godzinie 15.30 zaplanowano koncert patriotyczny połączony z recytacją wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera i grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego. O 17.30 nastąpi prezentacja albumu o płk. Lidii Lwow. Będzie obecna córka bohaterki Justyna Eberle.

SZCZEGÓŁOWY PLAN MARATONU (można przyjść i wyjść w każdej chwili)

  • 12.00-13.00 - Spotkanie z Jaworzniakami. Wspomnienie o tych, którzy odeszli. Uroczyste przekazanie sztandaru Dolnośląskiego Okręgu Jaworzniaków do siedziby Stowarzyszenia "Odra-Niemen". Pokaz filmu „Dywizja Nastolatków”. Rozmowy z gośćmi - członkami Dolnośląskiego Okręgu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956
  • 13.00-13.30 - Przerwa na kawę
  • 13.30-15.00 - Pokaz filmu „Pseudonim LUFA” - SRH Gryf i Studio JART z Koszalina. Po filmie spotkanie online ze współtwórcą filmu Marcinem Maślanką - prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF Koszalin oraz z rodzinami żołnierzy wyklętych.
  • 15.00-15.30 - Przerwa na kawę
  • 15.30-17.00 - Koncert pieśni patriotycznych Moniki Malec połączony z recytacją poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Asnyka, Zbigniewa Herberta. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci. Czytanie fragmentów grypsów przez przedstawicieli Federacji Patriotycznej.
  • 17.00-17.30 - Przerwa na kawę
  • 17.30-18.30 - Prezentacja albumu o płk. Lidii Lwow „Jej życie”. Spotkanie autorskie z twórczyniami wydawnictwa Justyną Eberle i Małgorzatą Suszyńską (Stowarzyszenie "Odra-Niemen").
  • 18.30-19.00 - Przerwa na kawę
  • 19.00-20.30 - Pokaz filmu „Pani Weronika i jej chłopcy”. Dyskusja o środowisku żołnierzy AK na Białorusi i pokaz dokumentu Stowarzyszenia "Odra-Niemen" z pobytu kresowych żołnierzy II konspiracji w Polsce
  • 21.00-24.00 - Nocne kino. Pokazy filmów: "Więzy krwi", reż. Dariusz Walusiak. Opowieść o żołnierzach „Bartka” NSZ Żelazny reż. Marcin Maślanka. Historia jednego z najbardziej znanych żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK - ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. "Panna Lodzia", reż. Agata Gregorczyk-Janik. Wyjątkowy film o miłości do żołnierza wyklętego. Ta historia nie skończyła się szczęśliwie. Film zrealizowała wnuczka panny Lodzi. "Oskarżenie", reż. Grzegorz Braun. Dramat żołnierzy II konspiracji

W niedzielę 27 lutego w sali Dolnośląskiego Centrum Filmowego o godzinie 14.00 odbędzie się autorski wrocławski pokaz filmu i albumu „JEJ ŻYCIE”. Materiały zostały stworzone przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen", przy udziale Justyny Eberle, która będzie gościem honorowym wydarzenia.

Stowarzyszenie rozlosuje po pokazie kilka pamiątkowych albumów o Lidii Lwow. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zgłoszenia poprzez mail: biuro@odraniemen.org lub przez tel. 607 440 176.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy