Nowy numer 39/2022 Archiwum

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Poznaj Kościół na nowo

To nazwa inicjatywy, która w brzeskiej parafii działa od ponad roku. W pierwszą rocznicę jej inauguracji została otwarta prowadzona przez młodzież kawiarenka "Niebiańskie smaki". Kościół - wspólnotę wierzących - poznawać można także przy wspólnym stole.

Półtora toku temu na spotkaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawialiśmy dużo o sytuacji młodych w Kościele – mówi ks. Marcin Wachowiak, duszpasterz parafialnego oddziału KSM. – Z tych rozmów narodziła się idea „Poznaj Kościół na nowo”. Chodzi o stworzenie młodym możliwości poznania wiary, chrześcijaństwa w przystępny dla nich sposób; także poprzez zaangażowanie ich w rzeczywistość Kościoła, podjęcie konkretnych działań.

Od roku młodzi gromadzą się na niedzielnych Mszach św. o 18.00. Na Eucharystii mogą podjąć różne aktywności – dołączyć do zespołu muzycznego, by służyć swoimi talentami, śpiewając na chwałę Bogu; angażować się podczas Liturgii Słowa – przez czytania, śpiew, uczestniczyć w procesji z darami. – Podczas tej Mszy św. homilie są w szczególny sposób skierowane do młodzieży – często pogubionej, szukającej odpowiedzi na różne pytania. Mają pomóc odnaleźć Boga we współczesnym świecie – wyjaśnia ks. Marcin.

Na Mszach św. odnaleźć się mogą również osoby uczestniczące w kursie przygotowującym do sakramentu bierzmowania. – Połowa tych, którzy przyjęli go w listopadzie 2021 r., nadal funkcjonuje w rzeczywistości Kościoła, odnalazła się w życiu parafii w ramach tej Mszy św. – mówi ks. Wachowiak. – Oczywiście, część odchodzi, ale myślę, że to taki znak czasu: może nie będziemy się już cieszyć dużą ilością ludzi w świątyniach, ale ci, co zostaną, będą rozumieli istotę Kościoła, to, czym jest chrześcijaństwo.

W lutym zrodziła się nowa inicjatywa, niejako na przedłużeniu Eucharystii: kawiarenka „Niebiańskie smaki”. – Chcieliśmy wyjść naprzeciw parafianom, którzy potrzebują przestrzeni spotkań, miejsca, by ze sobą porozmawiać, pobyć, podzielić się dobrym słowem – wyjaśnia ks. Marcin. – Kiedy już ustanie pandemia, co chyba wkrótce nastąpi, zamierzamy rozszerzyć naszą działalność – kawiarenka będzie otwarta nie tylko po jednej Mszy św., ale częściej. Parafianie będą mogli się spotkać nie tylko przy stole eucharystycznym, ale i przy stole ze smacznym poczęstunkiem.

Dodaje, że w kawiarence młodzi, w duchu służby, podają gościom ciasta – przygotowywane wcześniej przez nich razem z innymi parafianami. Można się także napić kawy czy herbaty. „Niebiańskie smaki” działają w domu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy