Bohaterskie więźniarki na ustach młodych ludzi

W Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST odbyły się przesłuchania dolnośląskie VIII edycji konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück". Świetnie zaprezentowały się dziewczęta z Zespołu Szkół Salezjańskich.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy recytują fragment prozy oraz wiersz związany z tematyką obozu w Ravensbrück.

- Część poezji i prozy, którą usłyszeliśmy dziś od tych młodych ludzi, była z jednej strony bezpośrednią relacją okrutnych wydarzeń, a z drugiej - pięknych zachowań, przez które przechodziły i które pokazały polskie więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. To żywe słowo. Wielkie emocje wciąż tkwią w tym języku. Gdyby nie modlitwa, odwaga i nadzieja, w tak okrutnym obozie Polki by nie przetrwały. Warto podkreślić ten aspekt religijności - mówi Marek Gadowicz, organizator konkursu z Instytutu Pamięci Narodowej, który spotkał w swoim życiu kilka więźniarek z Ravensbrück, m.in. dr Wandę Półtawską.

Ostateczne rozstrzygnięcie etapu dolnośląskiego

  • 1. miejsce - Joanna Solecka (Zespół Szkół Salezjańskich we Wrocławiu)
  • 2. miejsce - Marta Piasecka (Zespół Szkół Salezjańskich we Wrocławiu)
  • 3 miejsce - Magdalena Cudzik  (I Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku) oraz Wiktoria Zawalniak (VI Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu)

Gala Finałowa konkursu zaplanowana jest na 6 kwietnia 2022 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 22-25 kwietnia.

- Czytałam książkę p. Wandy Półtawskiej. Bardzo podziwiam tę osobę. Chciałam przez swój udział w konkursie upamiętnić więźniarki obozu i oddać im hołd. Przygotowywałam się około dwa tygodnie - mówi zwyciężczyni dolnośląskich przesłuchań Joanna Solecka.

15-latka recytowała fragment książki Wandy Półtawskiej "I boję się snów" oraz wiersz Teresy Harsdorf-Bromowicz "Poszukiwanie".

- Historia więźniarek z Ravensbrück jest przerażająca, ale przez ten konkurs zrozumiałam lepiej ich losy. Większość wierszy, których mogliśmy dziś wysłuchać, opowiadało paradoksalnie o miłości. Nie chodzi o taką miłość cielesną, erotyczną, ale miłość do drugiego człowieka, np. do matek. To naprawdę piękne i wzruszające - stwierdza J. Solecka, uczennica pierwszej klasy liceum. Nie spodziewała się wygranej, choć brała wcześniej udział w konkursach recytatorskich.

- Stresowałam się, ale niezbyt mocno. Kiedy zaczęłam recytację, miałam poczucie, że chciałabym, jak najdłużej zostać na scenie - wspomina uczennica.

Jej szkolna koleżanka Marta Piasecka zajęła drugie miejsce. Lubi występować i brać udział w konkursach recytatorskich, żeby sprawdzać samą siebie.

- Zaciekawił mnie ten temat, nigdy wcześniej nie słyszałam o tych dzielnych kobietach z obozu w Ravensbrück. To była moja pierwsza styczność z tą historią. Kiedy poznałam fragment książki Wandy Półtawskiej "I boję się snów", od razu mnie to wciągnęło i przeczytałam całą książkę jednym tchem. Są to trudne losy, pełne okrucieństwa. To aż niewiarygodne, co człowiek może zrobić drugiemu - opowiada 16-latka.

Jak dodaje, występ nie sprawił jej problemu ani nie zestresował. Zaprezentowała wiersz Zofii Górskiej "W nocy ucieknę" oraz fragment prozy z książki W. Półtawskiej "I boję się snów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..