Nowy numer 17/2024 Archiwum

Smolec dla uchodźców. Otwarte drzwi plebani, świetlicy, mieszkań

W sobotę 19 marca o 18.00 w parafii pw. Narodzenia NMP w Smolcu odbędzie się Msza św. w intencji pokoju, a potem ekumeniczna modlitwa ze śpiewem kanonów Taizé. W parafii odbywają się spotkania integracyjne, dyżurują psycholodzy. W wolontariat włączają się także uchodźcy.

– Nasz proboszcz, ks. Jarosław Witoszyński, niemalże natychmiast otworzył dla uchodźców podwoje parafii. Sam pracował jako wolontariusz w świetlicy wiejskiej w Smolcu, przyjął uchodźców pod swój dach, na plebanię – mówi Sebastian Kotlarz, smolecki działacz społeczny, inicjator wielu działań na rzecz przybyszów ze Wschodu.

Wspomina, że w ubiegłą niedzielę odprawiona została Msza św. o 10.00 z modlitwą o sprawiedliwy pokój na Ukrainie, z czytaniami w języku polskim i ukraińskim. Po Eucharystii odbyło się na plebanii spotkanie z uchodźcami.

– W zorganizowanie go zaangażowały się między innymi panie z Siloe Smolec – opowiada S. Kotlarz. – Na stole znalazł się piękny tort w niebiesko-żółtych barwach, dzieło pani Anny Sokołowskiej-Stasik. Pani Jadwiga Mikutel upiekła rogaliki, pani Edyta Berghauzen pyszne ciasto ze śliwkami. Idea była taka, byśmy my, mieszkańcy, poznali się z uchodźcami, ale też żeby oni między sobą nawiązali kontakty, wspierali się. Okazało się, że panie są zainteresowane kolejnymi spotkaniami.

Smolec dla uchodźców. Otwarte drzwi plebani, świetlicy, mieszkań   Niedzielne spotkanie integracyjne na plebanii. Archiwum parafii

Pan Sebastian dodaje, że szybko okazało się, jak że wielu uchodźców wymaga pomocy psychologicznej. – Stąd pomysł, by zorganizować dyżury psychologów w Smolcu. Dzisiaj taki dyżur pełniła na plebani pani psycholog z Ukrainy, jutro będzie dyżurować pani psycholog, która wesprze nas, wolontariuszy, Stykamy się z bardzo trudnymi sprawami, które często wręcz nie dają nam spać – opowiada.

Podkreśla, że w wiele działań w ramach wolontariatu włączają się sami uchodźcy, na przykład panie Galina czy Katia (bardzo cenna jest ich pomoc językowa), w wolontariacie działa sporo młodzieży. Wiele inicjatyw podejmuje sołtys, Edward Wiśniewski, a także przedstawiciele wszystkich smoleckich wspólnot i mieszkańcy gminy Kąty Wrocławskie.

Panie ze smoleckiej Grupy Charytatywnej imienia św. Franciszka z Asyżu włączyły się w akcję rozdzielania odzieży dla uchodźców. W planach są spotkania młodzieży polsko-ukraińskiej. Osoby należące do Kręgu Biblijnego działającego przy parafii wyszły z inicjatywą wynajęcia mieszkania dla dwóch mam z dziećmi.

– W inicjatywę zaangażowało się też kilka innych zaprzyjaźnionych rodzin – mówi Jacek Konopko, który prowadzi wraz z żoną wspomniany Krąg Biblijny. – Zakładamy, że pokryjemy koszty wynajmu mieszkania, mediów. Będziemy rozmawiać z osobami, które skorzystają z mieszkania, ustalając jakiej jeszcze pomocy potrzebują. Będziemy starać się o pozyskanie wsparcia z pomocy społecznej, z gminy; chcemy pomóc w aktywizacji zawodowej. Oczywiście będziemy dążyć do tego, by te osoby się usamodzielniły.

Smolec dla uchodźców. Otwarte drzwi plebani, świetlicy, mieszkań  

Z inicjatywy pana Wojciecha Bazana w sobotę 19 marca o 18.00 odbędzie się Msza św. w intencji pokoju, a potem ekumeniczna modlitwa ze śpiewem kanonów Taizé. Podczas Eucharystii i późniejszej modlitwy będzie śpiewał zespół „Laudate Dominum” (zaśpiewa kanony na 4 głosy, z towarzyszeniem gitary i klarnetu).

– Bardzo ważna jest pomoc materialna, ale potrzebujemy bardzo modlitwy, wsparcia duchowego – podkreślają osoby zaangażowane w organizację pomocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy