Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na co dzień dają dach nad głową. Ten, pod którym działają teraz, jest ogromny

W tak wielkiej noclegowni Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta Chmielowskiego do tej pory jeszcze nie prowadziło działalności. We Wrocławiu pełni obecnie funkcję operatora w noclegowni w Hali Sportowo-Widowiskowej "Orbita", przez którą od połowy marca przewinęły się setki uchodźców.

Urząd Miejski Wrocławia podaje, że obecnie miasto Wrocław zapewnia miejsca noclegowe w 20 punktach w różnych miejscach – są to m.in. hotele, hostele, Port Lotniczy. Dwa największe punkty noclegowe mieszczą się w budynku po byłym LO przy ul. Grochowej oraz w Hali Orbita.
W Orbicie przygotowanych jest 350 miejsc noclegowych, miasto zapewnia uchodźcom trzy posiłki dziennie. TPBA Koło Wrocławskie pełni w hali rolę operatora –  koordynuje tam wszystkie działania.

Hala Orbita jest miejscem relokacji. Nad wszystkim czuwa i koordynuje działania kierownik Noclegowni im. Św. Brata Alberta Maciej Gudra. – Nasi goście przebywają tam krótki czas i następnie są relokowani do innych miejscowości na terenie Dolnego Śląska jak również innych województw. Odnotowaliśmy także wyjazdy do Niemiec, Holandii, Włoch i Hiszpanii – wyjaśnia Rafał Peroń, prezes wrocławskiego koła TBPA.

Pracownicy Hala Orbita Spartan WCT przygotowali dla dzieci miejsce przeznaczone dla zabawy – aby choć na chwilę zapomniały o tym trudnym czasie. „Służbę” pełnią tam Myszka Miki, klown Alutka; są dziewczyny ze wspólnoty Hallelu Jah, z którą Koło Wrocławskie nawiązało współpracę.

W Hali Orbita znajduje się Punkt Medyczny. Dyżurują tam pielęgniarki zatrudnione przez TPBA Koło Wrocławskie w ramach swoich godzin pracy oraz pielęgniarki, które zgłosiły się do wolontariatu. W takiej samej formie dyżurują lekarze i psycholodzy.

– Stworzyliśmy na facebooku stronę „Pomagamy na Orbicie”, gdzie znajduje się grafik, do którego wpisują się wolontariusze. Obecnie jest tam już ponad sto osób. Swoje dyżury w Hali Orbita pełnią pracownicy TPBA Koło Wrocławskie oraz pracownicy MOPS Wrocław i Zespołu ds. Uchodźców i Osób Bezdomnych – mówi R. Peroń.

Podkreśla, że Hala Orbita jest miejscem szczególnym. – Jesteśmy w środku ludzkich dramatów i bolesnych przeżyć. Trzeba być wrażliwym, empatycznym, wnosić spokój i opanowanie – mówi.

Od początku w pomoc uchodźcom zaangażowali się podopieczni albertyńskich placówek, osoby z doświadczeniem bezdomności.

– Są z nami od samego początku, choć może trafniej byłoby powiedzieć że to my jesteśmy z nimi – dodaje prezes. – W większości są z Noclegowni Brata Alberta oraz ze schronisk prowadzonych przez TPBA Koło Wrocławskie. Właśnie oni znając trudy życia jak mało kto, wiedzą doskonale że to jest właśnie ten moment kiedy pomocy się nie odmawia.

Maciej Moczko, rzecznik prasowy spółki Spartan, zarządzającej „Orbitą”, zauważa, że hala po raz pierwszy spełnia taką rolę. – Na co dzień grają tu wrocławskie drużyny sportowe – mówi. – Odbywają się mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, a także wydarzenia koncertowe, targowe. Po raz pierwszy jest wykorzystywana jako miejsce pomocy dla uchodźców. Jak widać, spełnia swoją rolę. Na płaskiej powierzchni, 1100 m kwadratowych, zostało rozłożonych 350 łóżek, które się zapełniły w ciągu kilkunastu godzin. Obecnie jest już trochę mniej ludzi niż na początku.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy