Nowy numer 48/2022 Archiwum

Formacyjne Spotkanie Młodych z udziałem wrocławian

"Pokój zamiast wojny" to hasło tegorocznego Formacyjnego Spotkania Młodych organizowanego przez salezjanów, które od lat prowadzi ks. Tomasz Hawrylewicz SDB z Wrocławia.

Do Częstochowy wraz z grupami przyjechali ks. Adam Jarząbek z młodymi z Chocianowa, ks. Oskar Gaszek i kl. Kamil Szczerbak z Lubina, kl. Waldemar Szczepankiewicz z Lądu. Wraz z ks. Tomaszem przyjechało kilku uczniów z Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosko we Wrocławiu oraz innych szkół z Wrocławia i Pieszyc. Do spotkania dołączyli reprezentanci Częstochowy i Kopca. W FSM udział wzięło 30 osób.

– 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis, dzień naszego przyjazdu do Częstochowy, mimo trwającej już od ponad tygodnia zarówno kalendarzowej, jak i astronomicznej wiosny, zostaliśmy przywitani przez śnieg i minusowe temperatury. Nie przeszkodziło nam to jednak w pogodnym przeżywaniu tego czasu – podkreśla Krzysztof Wesołowski, uczeń 1 kl. LO Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosko we Wrocławiu.

Formacyjne Spotkanie Młodych z udziałem wrocławian   Uczestnicy spotkania. Archiwum uczestników

Wspomina, że pierwszego dnia młodzi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, mieli czas na poznanie się i integrację, kolejny rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą świętą, której przewodniczył ks. inspektor Jarosław Pizoń SDB. W blok formacyjny wprowadziła młodych konferencja kl. Waldemara poświęcona tematyce dążenia do pokoju oraz pokonywania niepokoju.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w zajęciach na sali gimnastycznej w seminarium diecezjalnym, poznawali z przewodnikiem klasztor paulinów, odwiedzili nowicjat salezjański w Kopcu.

– Spotkaliśmy się z nowicjuszami oraz salezjanami kl. asystentem Grzegorzem Sellem oraz ks. magistrem Jerzym Mikułą, który poprowadził dla nas spotkanie. Nowicjusze mówili o życiu w nowicjacie, ks. J. Mikuła w konferencji przedstawił nam ważny temat męstwa i trudności z którymi możemy się zmagać. O tych rzeczach rozmawialiśmy podczas pracy w grupach – opowiada Krzysztof.

Formacyjne Spotkanie Młodych z udziałem wrocławian   Droga Krzyżowa zakończyła się dokładnie w godzinie śmierci św. Jana Pawła II. Archiwum uczestników

Kolejny ważny punkt spotkania to wyruszenie w ciszy na nocną Drogę Krzyżową na Jasną Górę. – Pokonaliśmy 12 kilometrów, co zajęło nam około trzech godzin. Drogę tą przeszliśmy 2 kwietnia, w dzień rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, a do celu doszliśmy dokładnie o 21.37, w godzinie przejścia Papieża Polaka do wieczności – wspomina. – Dzień zakończyliśmy seansem filmowym drugiego sezonu „The Chosen”.

W niedzielę, po adoracji Najświętszego Sakramentu i jutrzni, każdy z uczestników i opiekunów podzielił się swoimi odczuciami i przemyśleniami na temat FSM-u. Był czas na wspomnienia i podziękowania.

Formacyjne Spotkanie Młodych z udziałem wrocławian   Konferencje, świadectwa, spotkania... Archiwum uczestników

– Zwieńczeniem naszego spotkania była wspólna Mszę św., po której rozjechaliśmy się do naszych domów. Grupa z Wrocławia pojechała jeszcze do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego w Krakowie, by – po bardzo ciekawym oprowadzeniu po domu formacyjnym przez kl. Bartka Balcerzaka SDB – obejrzeć Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez alumnów i młodych ze wspólnoty „Ziemia Boga”.

Wcześniej, w drodze na spotkanie, obiadem ugościła młodych wspólnota salezjańska w Sosnowcu.

– Myślę, że często będziemy wracać myślami do tych niezwykłych dni i nadal będziemy się formować w ferworze codziennych wyzwań – mówi Krzysztof. –Wspólnocie salezjańskiej z Częstochowy Stradomia dziękujemy za wspaniałą gościnę.

Formacyjne Spotkanie Młodych z udziałem wrocławian   Nowe wyzwania. Archiwum uczestników

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy