"Pod czwórką" duszpasterze młodzieży z archidiecezji wrocławskiej rozmawiali i dzielili się z abp. Józefem Kupnym doświadczeniami w pracy z młodymi w i po pandemii.
Spotkanie było okazją dla kapłanów do podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi codziennej posługi wśród młodych ludzi. W szkołach, grupach i wspólnotach. Metropolita wrocławski wysłuchał problemów i trudności, z którymi mierzą się duszpasterze, ale nie brakowało w tych relacjach także plusów i pozytywnych informacji.
Ksiądz Mariusz Sobkowiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży, przedstawił harmonogram wydarzeń dla młodych ludzi w Kościele wrocławskim na lata 2022/2023. Z ważniejszych wydarzeń na terenie archidiecezji czekają nas: Synod Młodych (21 maja), koncert wNieboGłosy (16 czerwca), "Tabor Młodych" - spotkanie na Ślęży (24 września), XXXVII Światowy Dzień Młodzieży (20 listopada). Decyzją metropolity wrocławskiego, ostatni punkt będzie zorganizowany w formie trzech spotkań młodych w trzech różnych miejscach (parafiach) w diecezji. Oprócz tego młodzi są zaproszeni na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę (2-10 sierpnia), Pieszą Pielgrzymkę do Trzebnicy (15 października) czy 44. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé (7-10 lipca).
- Nie ma co ukrywać, młodzież nam ucieka z Kościoła. Nie mamy też odpowiedniego wsparcia w rodzinach. Rodzice nie pilnują obszaru religijności u swoich dzieci, nie dają też dobrego przykładu. Zdaję sobie sprawę, że to trudny czas pracy duszpasterskiej. Czasem nastolatki traktują Kościół jak punkt usługowy. Teraz, po pandemii, sytuacja wymaga naszego większego wysiłku i odbudowy tego, co było. Nigdy nie przejmujcie się tym, że się czegoś nie udaje zrobić. Nie rezygnujcie. Panu Jezusowi też nie wszystko się udało tu, na ziemi - mówił duszpasterzom abp Kupny.
Metropolita wrocławski rozważa pomysł stworzenia w archidiecezji specjalnego domu dla młodzieży, do którego mogliby przyjeżdżać duszpasterze ze swoimi grupami. Kapłani zgłosili takie zapotrzebowanie. Padła propozycja Henrykowa.
- Warto postawić na świeckich liderów, którzy wiele mogą. Nie zawsze ich znajdziemy, ale widzę to po niektórych wspólnotach, jak bardzo są Kościołowi oddani. Gdyby wśród młodych byli tacy, mogliby przyciągnąć rówieśników. Posłuchajmy świeckich, musimy ich pytać i wsłuchiwać się rozsądnie w to, co mają do powiedzenia. Nie trzeba od razu im czegoś wymyślać. Dowiedzmy się, jak młodzież na nas patrzy - stwierdził abp Józef.