Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ruszyła strona internetowa poświęcona ks. Orzechowskiemu

Powstała z okazji pierwszej rocznicy śmierci ks. Stanisława "Orzecha" Orzechowskiego.

Znajdziemy tam myśli, kazania, wspomnienia, anegdoty, archiwalnych nagrania i oczywiście zdjęcia - wszystko związane z "Orzechem".

- Po śmierci księdza, gdy pierwsze emocje opadły, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że choć nie ma Orzecha fizycznie, to jednak jest w rzeszy ludzi, którzy składają świadectwa o tym, ile mu zawdzięczają. Jest też także w dziesiątkach godzin nagrań, zwłaszcza homilii i kazań, we wspomnieniach, na zdjęciach i filmach. Nie można pozwolić, aby te materiały leżały w szufladach - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

Stąd podjęli decyzję o uruchomieniu strony internetowej, która da szansę dostępu do cennych archiwaliów dużej liczbie osób.

- Chcemy, aby te treści znów ruszyły w świat, aby ludzie karmili się słowami Orzecha, naukami, które wcale się nie starzeją, a mogą pomóc kolejnym pokoleniom młodych, rozpoczynających odpowiedzialne życie - dodają.

Prace nad projektem trwały kilka miesięcy i były prawdziwym wyzwaniem dla webmasterów. Chodziło o to, aby powstała nowoczesna estetyczna, funkcjonalna i odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa. Taka, która uniesie potężne zasoby, duży ruch na stronie i pozwoli też rejestrować świadectwa i wspomnienia – we wszystkich formach – załączane do odpowiednich formularzy.

- Strona od razu jest interaktywna, tzn. ma dostępną dla odwiedzających opcję wysłania swoich archiwaliów, których bohaterem jest Orzech. Każdy, komu błogosławił małżeństwo, albo chrzcił dziecko lub brał udział w innych wydarzeniach, a posiada pamiątkowe zdjęcia, filmy, czy spisane anegdoty, może  dołączyć te materiały w odpowiednim miejscu. Ten wariant daje szansę na ciągłe powiększanie zasobów - podkreślają twórcy strony.

Pierwsza rocznica śmierci Orzecha przypada 19 maja, ale już od 9 maja można wejść na www.orzech.wroc.pl i dać się ponieść nie tylko wspomnieniem, ale czułej porcji orzechowego humoru, szorstkości i ojcowskiego spojrzenia. 

Ks. Stanisław Orzechowski to twórca DA „Wawrzyny”, ikona „Solidarności”, pomysłodawca i główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, honorowy obywatel Wrocławia i Dolnego Śląska, który od 1967 r. służył ludziom wszystkich pokoleń i profesji, nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce i poza jej granicami - zmarł 19 maja 2021 r.

Jego pogrzeb był prawdziwą manifestacją wiary, ale też wdzięczności tych, którzy go znali. Duszpasterski dorobek, który pozostawił, jest żywym dowodem na to, że posiadał rzadki dar przewodzenia ludziom młodym, ale też pogubionym, samotnym, poszukującym Boga i wadzącym się z Nim na co dzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy