Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Te talenty są pośród nas

Pod Operą Wrocławską w piątkowe południe wiele się działo. A to za sprawą Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami.

Impreza powróciła po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Organizuje ją Marcin Krzyżanowski - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wraz z Departamentem Spraw Społecznych i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego. Współorganizatorem jest Opera Wrocławska oraz dolnośląskie instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu województwa działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 

- Cieszę się, że po tej przerwie możemy się tutaj ponownie spotkać. Maj to miesiąc szczególny, nie tylko dlatego, że wiosna rozkwita, ale to czas obchodzenia Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a także Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Każdy ma prawo do tego, żeby żyć godnie, do tego, żeby realizować się zawodowo i społecznie, spełniać swoje marzenia. Na tej kanwie organizujemy to wydarzenie, w którym uczestniczy mnóstwo pozytywnych osób. Tych, które spełniają marzenia i tych, którzy im pomagają - przemawiał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, otwierając oficjalnie piknik.

Na scenie wystąpili m.in. artyści i soliści Opery Wrocławskiej, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Przy stoiskach prezentowano warsztaty np. biżuterii i witraży. Przeprowadzano dla chętnych symulacje niepełnosprawności, gry dla dzieci, wystawy fotografii, catering. W namiotach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej można było uzyskać wiele porad, wyrobić kartę EKUZ i zapoznać się z ofertą tych instytucji.

- Na co dzień dbamy o to, by nasz gmach i nasze spektakle były dostępne dla każdego. Z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami pracujemy nad zapewnieniem jak największej dostępności. W historycznym gmachu to nie lada wyzwanie, ale nic nie może nam stanąć na przeszkodzie. W XXI wieku wszystkie instytucje kultury powinny być dostępne - mówiła Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Zaznaczyła, że wspaniałą właściwością sztuki jest to, że na każdego działa w inny sposób i jesteśmy wobec niej równi. Cieszymy się, że możemy ją tworzyć i doświadczać wspólnie z wami.

O rozkwicie organizacji i centrów dla niepełnosprawnych mówił wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma.

-  Milicz, Mikoszów, Legnickie Pole i wiele innych. Powstają miejsca, w których niepełnosprawni potrafią swoją siłę życiową dobrze realizować. Powinniśmy nazwę tej imprezy skończyć na Dniu Godności Osób, bo wydaje się, że wśród niepełnosprawnych tej godności nigdy nie brakowało, a mam wrażenie, że z pełnosprawnymi jest trochę inaczej - stwierdził B. Szpytma.

- Takie spotkania przyczyniają się do przełamywania stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Dlatego zależy nam, by było nas tutaj jak najwięcej. Manifestujemy godność osób z niepełnosprawnościami - mówił Paweł Parus, pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami i szef stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy