Nowy numer 32/2022 Archiwum

Ruszyły diecezjalne przygotowania do ŚDM w Lizbonie

Oficjalnej inauguracji jednego z czterech punktów przygotowań do ŚDM w Lizbonie dokonał bp Maciej Małyga. W archidiecezji wrocławskiej będą funkcjonować cztery takie ośrodki.

Modlitewnym otwarciem punktu w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskie przy ul. Katedralnej 4 była Msza święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Przewodniczył jej bp Maciej Małyga. Były to także prymicje biskupie dla wspólnot Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży oraz "Komunia i Wyzwolenie".

W homilii bp Maciej mówił o polityce Kościoła w Koryncie.

- Koryntianie grali Apostołami tak, jak dzisiaj można grać papieżami czy innymi pasterzami. Dla własnej korzyści robią wrogów z Apollosa, Piotra i Pawła. Ale czy oni byli wrogami? Oczywiście, że nie. Byli jednego ducha, jednej myśli. Pamiętali, kto za nich został ukrzyżowany i przez kogo zostali posłani. Koryntianie tak naprawdę nie szli ani za Apollosem, ani za Pawłem. Szli za sobą, szli sami sobie. Dlatego Paweł surowo im pisze, by byli jednego ducha i jednej myśli - mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że podział był skutkiem tego, że Koryntianie stracili z oczu ostatnią wolę Jezusa: "Idźcie na cały świat i wszystkich ludzi czyńcie uczniami".

- Jedność miała swój cel: wiarygodne świadectwo dla świata. Koryntianie machnęli na to ręką. Co tam inni, ważny jest mój kawałek podłogi. Ewangelię chcieli zachować dla samych siebie. I pewnie by stracili wszystko, gdyby Paweł nie uratował ich swoim listem i wysłaniem swoich przyjaciół - stwierdził bp Małyga.

Zachęcał, by wziąć sobie głęboko do serca słowa Pana Jezusa, aby wszyscy stanowili jedno. Po co? Aby świat uwierzył, że Jezus został posłany przez Boga.

Abp Józef Kupny specjalnym dekretem ustanowił cztery diecezjalne punkty przygotowań  do ŚDM w Lizbonie. - Tam młodzi ludzie będą mogli przez formację i spotkania przyszykować duszę do dobrego przeżycia tego wielkiego wydarzenia, ale także zdobywać wszelkie praktyczne informacje - mówi ks. Mariusz Sobkowiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Na jego prośbę metropolita wrocławski mianował ks. Piotra Rozpędowskiego (parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia) koordynatorem przygotowań w archidiecezji wrocławskiej do ŚDM w Lizbonie.

Gdzie będą znajdowały się punkty przygotowań?

  • Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskie przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu
  • Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy
  • Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie
  • Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ruszyły diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama