Nowy numer 32/2022 Archiwum

Św. Jadwiga Śląska pojechała do Austrii

Choć legenda głosi, że już tamtędy kiedyś przechodziła. Zostawiła nawet ślad i wybiło cudowne źródełko. Po setkach lat przedstawiciele austriackich miasteczek przyjechali do Trzebnicy po relikwie.

Konkretnie były to delegacje z miasteczka Bad Zell i opactwa benedyktyńskiego w Admont. Przejechały setki kilometrów, by osobiście odebrać relikwie św. Jadwigi - fragmenty kości z czaszki śląskiej księżnej.

Wizyta miała związek z nadaniem patronki św. Jadwigi Śląskiej tamtejszej parafii katolickiej w Bad Zell. Akt ten odbędzie się w październiku. Kult św. Jadwigi jest już tam obecny. Stoi kaplica pod jej wezwaniem.

- Delegacje z burmistrzem Bad Zell na czele i przeorem benedyktyńskiego klasztoru w Admont uczestniczyły we Mszy świętej w naszej bazylice. Opowiedziałem im o niedawnym odkryciu relikwii św. Jadwigi. Otrzymali w prezencie książkę pt. "14 spotkań ze świętą Jadwigą" po niemiecku. Oczywiście podarowaliśmy im relikwie z odpowiednimi certyfikatami podpisanymi przeze mnie i metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego - mówi nam ks. Piotr Filas SDS, kustosz i proboszcz bazyliki trzebnickiej.

Goście z Austrii zwiedzili międzynarodowe sanktuarium. Część z nich była już w Trzebnicy, ale nie miała okazji zajrzeć do takich zakamarków pięknego kościoła, jakie pokazał im teraz ks. Piotr. 

- Burmistrz Moser Martin tuż po odebraniu relikwii świętej zaprosił mnie wraz z delegacją na październikowe uroczystości, a także zaproponował zacieśnienie partnerskiej współpracy. Z entuzjazmem przyjąłem propozycję współpracy partnerskiej z Bad Zell. Wyraziłem również duże zainteresowanie doświadczeniami Bad Zell w zakresie obsługi ruchu pielgrzymkowego, działalności uzdrowiskowej, organizacji zgrupowań sportowych oraz nawiązaniem współpracy pomiędzy młodzieżą z obu miejscowości - opowiada Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy.

Jak zaznacza austriackie miasteczko Bad Zell ma wiele wspólnego z Trzebnicą. Łączą ich tradycje uzdrowiskowe (od 1976 roku Bad Zell jest miejscowością uzdrowiskową, które rocznie odwiedza około 100 000 kuracjuszy i turystów), obie miejscowości są ważnymi ośrodkami sportowymi, do których na swoje zgrupowania przyjeżdżają znane kluby piłkarskie, są również popularnymi celami ruchu pielgrzymkowego. W Bad Zell znajduje się źródło św. Jadwigi o właściwościach leczniczych.

- Oba miasta łączy osoba św. Jadwigi, patronki pojednania. Wierzę, że dzięki jej osobie uda nam się zbudować trwałe relacje partnerskie - podsumowuje burmistrz Trzebnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama