Nowy numer 26/2022 Archiwum

Bezcenne archiwalia współczesnej historii Kościoła wrocławskiego

Fundacja Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu przyjęła w depozyt uwierzytelnione kopie rękopiśmiennych pamiętników pierwszego powojennego rządcy diecezji wrocławskiej ks. dr. Karola Milika - administratora apostolskiego Dolnego Śląska w latach 1945-1951.

Fundacja Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu dzięki kilkuletniej owocnej współpracy z czołowym polskim historykiem prof. Jerzym Pietrzakiem przyjęła w depozyt uwierzytelnione kopie rękopiśmiennych pamiętników pierwszego powojennego rządcy diecezji wrocławskiej ks. dr. Karola Milika, administratora apostolskiego Dolnego Śląska w latach 1945-1951.

Prof. Pietrzak, który przez lata pieczołowicie gromadził i ocalił przed rozproszeniem i zniszczeniem dużą część spuścizny po wrocławskim ordynariuszu, przekazał Obserwatorium Społecznemu w 2021 roku oryginalne dzienniki oraz korespondencję ks. Milika.

- Dzięki wielkiej życzliwości pana profesora oraz działalności fundacji w dziedzinie prowadzonych prac badawczych i wydawniczych dotyczących powojennej historii Kościoła na Ziemiach Zachodnich - ze szczególnym uwzględnieniem archidiecezji wrocławskiej i Śląska - Kościół wrocławski wzbogacił się o bogate źródła. Z pewnością pozwolą one na dostrzeżenie szerokiego spectrum działań i wydarzeń z czasu tworzenia się polskich struktur kościelnych - mówi ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Darczyńca zaakcentował profesjonalizm fundacji w gromadzeniu źródeł historycznych oraz dotychczasowej działalności naukowej Obserwatorium Społecznego, skutkiem czego jest zaufanie historyka do pracowników Obserwatorium.

To kolejny dar - bezcennych z punktu widzenia współczesnej historii Kościoła archiwaliów.

- Warto dodać, że choć oryginalne Pamiętniki ks. K. Milika znajdują się we Wrocławiu, to z różnych przyczyn nie były one dotychczas szerzej znane. Naukowa i popularyzatorska działalność Obserwatorium Społecznego oraz otwartość we współpracy z innymi instytucjami naukowymi w Polsce z pewnością przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy historycznej o ludziach i procesach społecznych oraz religijnych, jakie ukształtowały Kościół w tej części Polski w bardzo skomplikowanej sytuacji kościelnej, prawnej, politycznej i społecznej po II wojnie światowej - wyjaśnia ks. prof. Sokołowski.

Prof. Jerzy Pietrzak przekazał również trzy tomy kopii maszynopisu pamiętników ks. Józefa Zatora-Przytockiego oraz tom wspomnień ks. Antoniego Marchewki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama