Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Uczczą pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Przy pomniku rotmistrza Pileckiego oraz na pl. Wolności we Wrocławiu odbędą się obchody 74. rocznicy śmierci polskiego bohatera.

Rotmistrz został zamordowany strzałem w potylicę, wieczorem 25 maja 1948 roku. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu na warszawskich Powązkach i do dziś nie odnaleziono szczątek.

25 maja 2022 r. o 21.30 - w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie - w całym kraju zapłoną znicze pamięci. We Wrocławiu Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczystości pod Pomnik Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu o 21.30.

Stowarzyszenie Odra-Niemen z kolei już o godzinie 20 niedaleko, bo na pl. Wolności postawi znicze koło pomnika bohatera, a także, przy udziale wolontariuszy, stworzy znak Polski Walczącej z osób trzymających białe i czerwone kartony nad głowami. To będzie tzw. kartoniada.

Stowarzyszenie Koliber, wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami: Stowarzyszeniem Odra-Niemen oraz Akademią Patriotów, organizuje w sobotę 29.05 o 19.00, na placu Solnym VI Wrocławski marsz pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Marsz co roku zbiera coraz więcej uczestników, ma charakter patriotyczny i łączący.

- Rotmistrz Pilecki jest bohaterem ponad podziałami i taki charakter ma też samo organizowane przez nas wydarzenie - mówi Maciej Wachowski prezes zarządu Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Koliber, który zachęca do licznego wzięcia udziału.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy