Rozpoczęła się rekrutacja do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. To będzie szczególny rok, bo po raz pierwszy we Wrocławiu będą się kształcili klerycy z trzech diecezji.
O tym, że formacja seminaryjna będzie wspólna dla całej metropolii - archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji legnickiej i świdnickiej poinformował publicznie abp Józef Kupny podczas spotkania presynodalnego na początku czerwca. Decyzja wydaje się naturalną konsekwencją zmniejszającej się liczby kandydatów do seminariów i potrzebą optymalizacji kształcenia.
Mówi o tym dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". W numerze 246. czytamy w nim, że "w przypadku, gdyby okoliczności nie pozwalały na utrzymanie lub funkcjonowanie seminarium duchownego jakiejś diecezji, należy poszukać odpowiedniego rozwiązania. Takim rozwiązaniem może być powierzenie kandydatów do prezbiteratu seminarium innej diecezji (…). Do rezygnacji z seminarium diecezjalnego skłaniać może niedobór kadry wychowawczej bądź mała liczba seminarzystów, gdyż czynniki te nie zapewniają odpowiedniej jakościowo formacji" (więcej w numerze 25 "Gościa Wrocławskiego").
Tymczasem ci mężczyźni, którzy rozeznają chęć rozpoczęcia formacji do kapłaństwa bądź pragną skonsultować z seminaryjnymi przełożonymi swoją ewentualną decyzję, mogą się już zgłaszać. Wystarczy spełniać kilka podstawowych warunków. Na stronie www.seminarium.wroclaw.pl czytamy:
Kandydat do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu powinien mieć szczerą chęć służenia Bogu i ludziom jako kapłan archidiecezji wrocławskiej, odznaczać się wzorową postawą moralną, posiadać stosowne uzdolnienia intelektualne, a także cieszyć się dobrym stanem zdrowia i mieć maksymalnie ukończone 35 lat (prowadzimy w MWSD we Wrocławiu formację dla starszych kandydatów do kapłaństwa – powyżej 35 roku życia – w takich przypadkach prosimy o kontakt indywidualnie wlodzimierz.wolyniec@pwt.wroc.pl)
Rekrutacja do MWSD we Wrocławiu składa się z trzech etapów:
1. Rozmowa kwalifikacyjna z moderatorami.
2. Egzamin wstępny na studia teologiczne.
3. Okres propedeutyczny (przygotowawczy).
Kliknij w link i poznaj SZCZEGÓŁOWE ZASADY REKRUTACJI 2022 r.