Królowa i księżna są coraz częściej razem wspominane. Od niedawna relikwie św. Jadwigi Królowej znajdują się w kaplicy sióstr boromeuszek w Trzebnicy; relikwie św. Jadwigi Śląskiej gościły na Wawelu.
7 czerwca, w ostatni dzień nowenny przed wspomnieniem św. Jadwigi Królowej i 25. rocznicą jej kanonizacji, siostry boromeuszki otrzymały na Wawelu relikwie św. Jadwigi Królowej. Przyjechały wraz z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej (które powróciły potem do Trzebnicy). Podczas Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu cudownego krucyfiksu królowej Jadwigi – którą współkoncelebrował także ks. Piotr Filas SDS, kustosz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy – oba relikwiarze znalazły się obok siebie. Po Eucharystii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie odbyła się jadwiżańska konferencja.
– Pomysł wspólnych spotkań mających na celu szerzenie kultu dwóch świętych Jadwig zrodził się w sierpniu 2021 r. w trakcie wizyty gości z Krakowa w trzebnickim klasztorze – wspomina pani Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej "By służyć".
Pani prezes Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej Ewa Jadach wraz z małżonkiem oraz Piotr Stefaniak – autor m.in. publikacji dotyczącej dziejów trzebnickiego klasztoru – przybyli wtedy na ponowne otwarcie Muzeum Klasztornego. W czasie uroczystości przekazali na rzecz muzeum dar z Wawelu – wizerunek św. Jadwigi Królowej.
Msza św. na Wawelu. Archiwum prywatne– Podczas rozmów stwierdziliśmy, że byłoby pięknie „połączyć święte Jadwigi” poprzez spotkania, Msze św., seminaria i inne wydarzenia – wyjaśnia K. Klamińska. – Matka Claret Król, przełożona generalna boromeuszek, wystosowała oficjalne pismo do arcybiskupa krakowskiego, z prośbą o przekazanie relikwii św. Jadwigi Królowej. Już wtedy usłyszeliśmy o planowanym jubileuszu 25. rocznicy kanonizacji władczyni Polski. Goście z Krakowa byli u nas ponownie w październiku 2021 r. na spotkaniu autorskim z Piotrem Stefaniakiem, które prowadziła red. Jolanta Sąsiadek. Wtedy Pani Ewa Jadach tak bardzo zachwyciła się postacią św. Jadwigi Śląskiej, że zaraz po powrocie do Krakowa zorganizowała w Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej spotkanie poświęcone trzebnickiej księżnej.
Goście z Trzebnicy na Wawelu. Archiwum prywatne– Na seminarium, które odbyło się 7 czerwca w Krakowie, Piotr Stefaniak nazwał Trzebnicę drugim Wawelem… To prawda, opactwo w Trzebnicy jest tak samo rozległe, z bogatą historią i domem św. Jadwigi; jak Wawel jest Pomnikiem Historii. Międzynarodowe Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, bazylika i klasztor, to miejsce, do którego przybywają pielgrzymi i turyści z całej Polski i Świata; to Dom Boży, ale i miejsce spotkań oraz wspaniałych wydarzeń kulturalnych – dodaje K. Klamińska. – Piotr Stefaniak zwraca uwagę także na fakt, że obie święte były ze sobą spokrewnione. Księżna to siostra pra-pra-pra-pra-prababci Królowej. Podczas homilii na Wawelu ks. Jacek Urban porównał obie święte Jadwigi do zdobywców ośmiotysięczników. Na polu duchowym ich odpowiednikiem jest osiem błogosławieństw. Osoby, które żyją ich duchem, to zdobywcy najwyższych szczytów.
W podziękowaniu za relikwie królowej s. M. Claret Król i s. M. Krzysztofa Kubaj przekazały w darze na rzecz katedry wawelskiej dzieło pani Teresy Buczyńskiej – miniaturowy wizerunek trzebnickiej świętej namalowany na masie perłowej. Przedstawiona została na nim postać św. Jadwigi Śląskiej z figury stojącej w wirydarzu północnym klasztoru, którą siostry boromeuszki ufundowały w 1894 roku.
Czciciele obu świętych zamierzają kontynuować jadwiżańskie spotkania poprzez cykliczne wydarzenia, naprzemiennie na Wawelu oraz w Trzebnicy. Kolejne spotkanie dwóch świętych Jadwig planowane jest za dwa lata, w Trzebnicy.
Medalion ze św. Jadwigą Trzebnicką autorstwa Teresy Buczyńskiej. Archiwum prywatne