Nowy numer 26/2022 Archiwum

Najświętsze Serce Pana Jezusa czy św. Jan Chrzciciel?

W tym tygodniu nakładają się dwie uroczystości. 24 czerwca wspominamy bowiem Narodzenie św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji wrocławskiej. Tego dnia przypada w tym roku również Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kalendarz liturgiczny przewiduje przesunięcia. Ciekawe jest to, że układ będzie odmienny niż w pozostałych polskich diecezjach.

Wiedza o tym, że Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ma pierwszeństwo nad Uroczystością Narodzenia św. Jana Chrzciciela wydaje się dość powszechna. Tak będzie w całym Kościele powszechnym i spowoduje przesunięcie uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela na 23 czerwca. Tak jednak nie będzie w archidiecezji wrocławskiej. Św. Jan Chrzciciel jest bowiem jej patronem i w związku z tym wspomnienie jego narodzenia ma pierwszeństwo. Idąc więc do kościoła na Msze święte i wsłuchując się w formularze mszalne i czytania niezorientowani mogą się nieźle zdziwić.

W kalendarzu liturgicznym archidiecezji wrocławskiej czytamy:

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w 2022 r. będzie celebrowana w archidiecezji wrocławskiej w czwartek 23 czerwca. Tak wynika z "Odpowiedzi na wątpliwości odnośnie do przygotowania kalendarza liturgicznego na rok 2022", opublikowanej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 11 maja 2021 r. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest także Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Uroczystość tę w bieżącym roku celebruje się do Modlitwy popołudniowej włącznie.

Wynika z tego, że Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji wrocławskiej będzie świętowana już po środowych (22 czerwca) nieszporach. Natomiast w czwartek, 23 czerwca wieczorem w kościołach archidiecezji wrocławskiej liturgia powinna być sprawowana z formularza Mszy św. w wigilię Uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama